Guldfeberen raser i Kinas nye tech-børs: En aktie skyder over 500 procent i vejret

Kinas nye teknologi-børs, STAR, får en eksplosiv start på sin første handelsdag.

Artikel top billede

Kinas nye teknologi-børs, STAR, åbner mandag 22. juli portene i et forsøg på at skabe et kinesisk pendant til den amerikanske NASDAQ teknologibørs.

Her får 25 af landets store teknologivirksomheder deres børs-debut, hvilket allerede i de første timer har skabt en bølge af frenetisk børsaktivitet og vilde kursstigninger.

Blandt børsdebutanterne er Anji Microelectronics Technology, som på de første timer af handelssessionen oplevede aktien skyde 520 procent i vejret, for siden at dale lidt, skriver CNN Business.

Sammenlagt er de 25 selskabers aktier steget med 160 procent i snit, svarende til en vækst for i alt 37 milliarder yuan. Omsat til danske kroner, svarer det til knap 36 milliarder. De voldsomme kursstigninger har på en enkel dag skabt flere yuan-milliardærer.

Børsanalytikere maner dog til besindighed efter den stærke start på STAR-børsen og påpeger, at optimismen er drevet af urealistiske forventninger og styrets ønske om en stærk start på indekset understøttet af statsdrevet propaganda, skriver mediet.

Den kinesiske regering har længe forsøgt at kreere et hjemligt marked for særligt tech-virksomheder.

I Kina har man tidligere forsøgt at kreere rivaler til NASDAQ i både 2009 og 2013, forsøg som begge er kuldsejlede på grund af manglende tilslutning og omsætning blandt de tilbudte aktier.

Flere af landets toneangivende tech-giganter som Alibaba, Tencent, Xiaomi og JD.com har dog tidligere valgt at få deres børsdebut i konkurrende børser i New York eller Hong Kong, noterer netmediet Techcrunch.

Se også: Overhaler både Apple og Amazon efter regnskab: Nu er Microsoft verdens mest værdifulde selskab

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S