Guldfeberen raser i Kinas nye tech-børs: En aktie skyder over 500 procent i vejret

Kinas nye teknologi-børs, STAR, får en eksplosiv start på sin første handelsdag.

Artikel top billede

Kinas nye teknologi-børs, STAR, åbner mandag 22. juli portene i et forsøg på at skabe et kinesisk pendant til den amerikanske NASDAQ teknologibørs.

Her får 25 af landets store teknologivirksomheder deres børs-debut, hvilket allerede i de første timer har skabt en bølge af frenetisk børsaktivitet og vilde kursstigninger.

Blandt børsdebutanterne er Anji Microelectronics Technology, som på de første timer af handelssessionen oplevede aktien skyde 520 procent i vejret, for siden at dale lidt, skriver CNN Business.

Sammenlagt er de 25 selskabers aktier steget med 160 procent i snit, svarende til en vækst for i alt 37 milliarder yuan. Omsat til danske kroner, svarer det til knap 36 milliarder. De voldsomme kursstigninger har på en enkel dag skabt flere yuan-milliardærer.

Børsanalytikere maner dog til besindighed efter den stærke start på STAR-børsen og påpeger, at optimismen er drevet af urealistiske forventninger og styrets ønske om en stærk start på indekset understøttet af statsdrevet propaganda, skriver mediet.

Den kinesiske regering har længe forsøgt at kreere et hjemligt marked for særligt tech-virksomheder.

I Kina har man tidligere forsøgt at kreere rivaler til NASDAQ i både 2009 og 2013, forsøg som begge er kuldsejlede på grund af manglende tilslutning og omsætning blandt de tilbudte aktier.

Flere af landets toneangivende tech-giganter som Alibaba, Tencent, Xiaomi og JD.com har dog tidligere valgt at få deres børsdebut i konkurrende børser i New York eller Hong Kong, noterer netmediet Techcrunch.

Se også: Overhaler både Apple og Amazon efter regnskab: Nu er Microsoft verdens mest værdifulde selskab

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS