Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Vi tester Huaweis prisvenlige P Smart Z og indser, at der for nogle mennesker ikke vil være behov for at spendere mere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor meget mobil man kan få for under 2.000 kroner
  • Læs om hvad der gør Huawei P Smart Z unik i prisklassen
1.199
6 min
Smartphonen er nok det vigtigste multi-værktøj man kan have med sig på farten.

Webbrowser, app-maskine, beskedplatform og kamera er alt sammen rullet sammen i en bekvem enhed. Er du en gennemsnitlig dansker bruger du timevis foran de små skærme.

Med det faktum in mente er argumentet for at spendere lidt ekstra på en god mobiloplevelse stærkt. Bruger jeg flere timer ugentligt, måske endda dagligt med en enhed, giver man gerne det ekstra, for at få en god brugeroplevelse.

Når det er sagt, er det en sund øvelse i ny og næ at afprøve de billigere enheder markedet for at se, hvad de har at byde på.

Mindre og billigere kan også gøre det. Dagens testemne, Huaweis budgetvenlige P Smart Z, beviser endda, at det kan gøre det godt.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura