Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Vi tester Huaweis prisvenlige P Smart Z og indser, at der for nogle mennesker ikke vil være behov for at spendere mere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor meget mobil man kan få for under 2.000 kroner
  • Læs om hvad der gør Huawei P Smart Z unik i prisklassen
1.199
6 min
Smartphonen er nok det vigtigste multi-værktøj man kan have med sig på farten.

Webbrowser, app-maskine, beskedplatform og kamera er alt sammen rullet sammen i en bekvem enhed. Er du en gennemsnitlig dansker bruger du timevis foran de små skærme.

Med det faktum in mente er argumentet for at spendere lidt ekstra på en god mobiloplevelse stærkt. Bruger jeg flere timer ugentligt, måske endda dagligt med en enhed, giver man gerne det ekstra, for at få en god brugeroplevelse.

Når det er sagt, er det en sund øvelse i ny og næ at afprøve de billigere enheder markedet for at se, hvad de har at byde på.

Mindre og billigere kan også gøre det. Dagens testemne, Huaweis budgetvenlige P Smart Z, beviser endda, at det kan gøre det godt.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College