Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Vi tester Huaweis prisvenlige P Smart Z og indser, at der for nogle mennesker ikke vil være behov for at spendere mere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor meget mobil man kan få for under 2.000 kroner
  • Læs om hvad der gør Huawei P Smart Z unik i prisklassen
1.199
6 min
Smartphonen er nok det vigtigste multi-værktøj man kan have med sig på farten.

Webbrowser, app-maskine, beskedplatform og kamera er alt sammen rullet sammen i en bekvem enhed. Er du en gennemsnitlig dansker bruger du timevis foran de små skærme.

Med det faktum in mente er argumentet for at spendere lidt ekstra på en god mobiloplevelse stærkt. Bruger jeg flere timer ugentligt, måske endda dagligt med en enhed, giver man gerne det ekstra, for at få en god brugeroplevelse.

Når det er sagt, er det en sund øvelse i ny og næ at afprøve de billigere enheder markedet for at se, hvad de har at byde på.

Mindre og billigere kan også gøre det. Dagens testemne, Huaweis budgetvenlige P Smart Z, beviser endda, at det kan gøre det godt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration