Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Vi tester Huaweis prisvenlige P Smart Z og indser, at der for nogle mennesker ikke vil være behov for at spendere mere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor meget mobil man kan få for under 2.000 kroner
  • Læs om hvad der gør Huawei P Smart Z unik i prisklassen
1.199
6 min
Smartphonen er nok det vigtigste multi-værktøj man kan have med sig på farten.

Webbrowser, app-maskine, beskedplatform og kamera er alt sammen rullet sammen i en bekvem enhed. Er du en gennemsnitlig dansker bruger du timevis foran de små skærme.

Med det faktum in mente er argumentet for at spendere lidt ekstra på en god mobiloplevelse stærkt. Bruger jeg flere timer ugentligt, måske endda dagligt med en enhed, giver man gerne det ekstra, for at få en god brugeroplevelse.

Når det er sagt, er det en sund øvelse i ny og næ at afprøve de billigere enheder markedet for at se, hvad de har at byde på.

Mindre og billigere kan også gøre det. Dagens testemne, Huaweis budgetvenlige P Smart Z, beviser endda, at det kan gøre det godt.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job