Morgen-briefing: HP i kvaler – vil fyre en ud af syv medarbejderne / Supermarked opgiver dansk svar på Amazon-markedsplads / Indien udvikler sig til at it-giganternes legeplads / Atea medarbejdere løber med årets HR-pris

HP i kvaler – vil fyre en ud af syv medarbejderne / Supermarked opgiver dansk svar på Amazon-markedsplads / Indien udvikler sig til at it-giganternes legeplads / Atea medarbejdere løber med årets HR-pris

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds nyhedsbrev fredag 4. oktober. Nyhedsbestyrer her til morgen er Niels de Boissezon.

HP i kvaler – vil fyre en ud af syv medarbejderne

Den amerikanske tech-gigant HP står overfor en omfattende omstrukturering, som betyder at op mod 16 procent af selskabets ansatte, kan se frem til en fyreseddel. Det oplyser selskabet i en meddelelse.

I alt bliver det mellem 7.000 og 9.000 medarbejdere der skal afskediges enten ved fyring eller fremskyndet pension.

Omstruktureringen vil spare virksomheden op mod en milliard dollar inden udgangen af 2022. Selve slankekuren regnes med ligeledes at koste en milliard dollarfor selskabet, svarende til 6,8 milliarder kroner

For HP er det særligt selskabets tidligere meget profitable print-forretning, der vurderes til at være en svindende forretning, lyder det.

Supermarked opgiver dansk svar på Amazon-markedsplads

Detailkoncernen Salling Group, tidligere kendt som Dansk Supermarked og netbutikken Wupti tegnede i 2015 planerne til det der skulle blive en dansk pendant til e-handelsgiganten Amazon.

Disse planer bliver nu skrinlagt. Sidste år skulle Wupti hente flere forhandlere til platformen, men omlægninger i koncernen betyder, at Wupti nu skal tilbage til at drive nethandel som tidligere, skriver Finans.dk.

”Vi har lagt en digital strategi om, hvad vi skal satse på. Markedspladsen kunne nok på sigt blive en succesfuld drift, men på det niveau, hvor vi er nu, falder det bort til andre vigtige prioriteter med større potentiale og forbindelse til vores samlede forretning,” siger Thor Jørgensen kædedirektør i Føtex, med ansvar for Salling Groups e-handel.

Indien udvikler sig til at it-giganternes legeplads

Det indiske marked er ved at udvikle sig til de globale tech-virksomhedes legeplads for afprøvning af nye teknologier, skriver Bloomberg.

Ifølge analysevirksomheden RBC Capital Markets er Indien nu mere interessant at afprøve nye produkter i end Kina, da landets marked mønstrer den samme vækst uden at være hæmmet af lovgivning og regler, lyder analysen.

Kombineret med en af klodens største befolkninger og økonomier for blandt andre Facebook, som eksperimenterer med betatest af betalingsfeatures i Whatsapp mens Netflix afprøver en 20 kroners abonnementsmodel i det folkerige land.

Atea medarbejdere løber med årets HR-pris

To nøglemedarbejdere hos it-selskabet Atea, løber med årets HR-pris uddelt af interesseorganisationen Dansk HR.

Prisen går til Annette Otto, SVP i HR & Communications samt projektleder Jeanette Sylvest for deres fokus og indsats på mental trivsel blandt selskabets 1.600 medarbejdere.

”Det er et langt sejt træk, hvor topledelsens opbakning er afgørende, og der skal ikke herske nogen tvivl om, at Annette og Jeanettes engagement og bedrift med at skabe de bedste rammer for trivsel i Atea har min fulde opbakning,” siger Morten Felding, administrerende direktør, Atea.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS