Microsoft forgylder Satya Nadella: Microsoft-chef får lønstigning på 66 procent

Microsofts administrerende direktør Satya Nadellas lander lønstigning på 66 procent for at have udvist ’strategisk lederskab’.

Artikel top billede

Den amerikanske tech- og softwaregigant Microsoft nåede sidste års sine forretningsmæssige målsætning og øgede aktiekursen.

Udviklingen udløser et massivt lønhop på 66 procent i forhold til året før til selskabets administerende direktør Satya Nadella, skriver CNBC.

I alt modtager Microsoft-chefen 42,9 millioner dollar for sin tørn i regnskabsåret, der sluttede 30. juni 2019.

Det svarer til knap 291 millioner kroner mod 175 millioner kroner året før.

Det er dog et mindre beløbend de 84,3 millioner dollar, som han modtog i 2014, som var året, hvor han overtog Microsoft-roret efter afgående Steve Ballmer.

Læs også: Efter Build-konference: Her er de fem nyheder, som Microsoft vil bygge sin fremtid på

Lønhoppet kommer i form af en lønforhøjelse på en million dollar samt større aktiegevinster.

I en meddelelse henviser Microsofts bestyrelse til Nadellas 'strategiske ledelse, som inkluderer hans bestræbelser i at styrke kunders tillid, et kulturskifte samt en succesfuld debut og udvidelse i nye teknologier og markeder,” lyder det i en selskabsmeddelelse.

Her lyder der også ros til Microsofts ’Intelligent Cloud’-forretning, som blandt andet tæller selskabets hastigt ekspanderende Azure-cloudprodukter.

I Microsofts seneste kvartalsregnskab cementerede den forretningsenhed sin nøglerolle i Microsofts portefølje ved at overhale Microsofts to øvrige forretningsenheder, ’Productivity and Business’ samt ’Personal computing’, i omsætning og indtjening.

Se også: Microsoft udsender historisk regnskab: Nu er Windows og Office ikke længere de primære vækstmotorer

Siden Satya Nadella indtog som administrerende direktør, er selskabets aktieværdi steget i et omfang, der gør, at selskabet kan bryste sig at have verdens højeste valuering, i alt 1.070 milliarder dollar.

Læs også:

Her er Satya Nadellas årsløn efter forrygende år for Microsoft - samt medianlønnen for alle selskabets medarbejdere

Løn faldet med tre procent, men han skal nok ikke klage: Så meget tjener Microsofts topchef, Satya Nadella

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S