Microsoft forgylder Satya Nadella: Microsoft-chef får lønstigning på 66 procent

Microsofts administrerende direktør Satya Nadellas lander lønstigning på 66 procent for at have udvist ’strategisk lederskab’.

Artikel top billede

Den amerikanske tech- og softwaregigant Microsoft nåede sidste års sine forretningsmæssige målsætning og øgede aktiekursen.

Udviklingen udløser et massivt lønhop på 66 procent i forhold til året før til selskabets administerende direktør Satya Nadella, skriver CNBC.

I alt modtager Microsoft-chefen 42,9 millioner dollar for sin tørn i regnskabsåret, der sluttede 30. juni 2019.

Det svarer til knap 291 millioner kroner mod 175 millioner kroner året før.

Det er dog et mindre beløbend de 84,3 millioner dollar, som han modtog i 2014, som var året, hvor han overtog Microsoft-roret efter afgående Steve Ballmer.

Læs også: Efter Build-konference: Her er de fem nyheder, som Microsoft vil bygge sin fremtid på

Lønhoppet kommer i form af en lønforhøjelse på en million dollar samt større aktiegevinster.

I en meddelelse henviser Microsofts bestyrelse til Nadellas 'strategiske ledelse, som inkluderer hans bestræbelser i at styrke kunders tillid, et kulturskifte samt en succesfuld debut og udvidelse i nye teknologier og markeder,” lyder det i en selskabsmeddelelse.

Her lyder der også ros til Microsofts ’Intelligent Cloud’-forretning, som blandt andet tæller selskabets hastigt ekspanderende Azure-cloudprodukter.

I Microsofts seneste kvartalsregnskab cementerede den forretningsenhed sin nøglerolle i Microsofts portefølje ved at overhale Microsofts to øvrige forretningsenheder, ’Productivity and Business’ samt ’Personal computing’, i omsætning og indtjening.

Se også: Microsoft udsender historisk regnskab: Nu er Windows og Office ikke længere de primære vækstmotorer

Siden Satya Nadella indtog som administrerende direktør, er selskabets aktieværdi steget i et omfang, der gør, at selskabet kan bryste sig at have verdens højeste valuering, i alt 1.070 milliarder dollar.

Læs også:

Her er Satya Nadellas årsløn efter forrygende år for Microsoft - samt medianlønnen for alle selskabets medarbejdere

Løn faldet med tre procent, men han skal nok ikke klage: Så meget tjener Microsofts topchef, Satya Nadella

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS