Kritisk sikkerhedsfejl opdaget i Samsung S-mobil: Samsung anbefaler nødløsning

En fejl i fingeraftrykslæseren i flere Samsung-modeller gør, at enhver kan låse mobilen op.

Artikel top billede

Samsung indrømmer, at der er fundet en graverende sikkerhedsfejl i selskabets S10-smartphones ekviperet med skærme med indbygget fingeraftrykslæser. Det gælder Samsung Galaxy S10 og S10+.

Det skriver britiske BBC.

Ifølge selskabet, kan visse typer skærmbeskyttelser gøre, at den ultrasoniske fingeraftrykslæser godkender ethvert fingeraftryk, inklusive aftryk som ikke er registreret.

En kvinde fortæller overfor den britiske avis The Sun, at alle hendes fingre, inklusive dem der ikke var registreret, kunne aktivere hendes Galaxy S10 efter at have beklædt mobilen med et ’billigt gel-cover’ skærmbeskyttelse købt for 25 kroner over eBay.

Efterfølgende erfarede hun, at hendes mand også kunne låse hendes Samsung S10 mobil op.

Samsung bekræfter at der er tale om en sikkerhedsbrist og siger, at en hasteopdatering der skulle løse problemet er på trapperne.

I mellemtiden råder Samsung sine brugere til at undgå tredjepartscover og fingeraftrykslæseren i mellemtiden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse