Itadel overtager Fluggers it-support

Itadel skal sikre Flügger-koncernen it-support i både Danmark, Sverige og Polen.

Artikel top billede

Itadel, tidligere kendt som TDC Hosting, skal fremover sikre it-supporten hos Flügger-koncernens medarbejdere.

Det oplyser it-infrastruktur leverandøren i en pressemeddelelse.

Den nye supportaftale omfatter helpdesk support til både Flüggers it-brugere, butikker og virksomhedens fabrikker i Danmark, Sverige og Polen. Dertil skal Itadel levere workspace management services til administration af pc’er, telefoner og tablets.

Med aftalen sigter Flügger efter at øge forretningens produktivitet igennem kortere responstider, hurtigere problemløsning samt forebyggelse af flaskehalse og it-problemer, lyder det.

”De fleste virksomheder overvejer for tiden at outsource de dele af IT-driften, som ikke betragtes som værdiskabende udviklingsområder. Vi skal være mere effektive for at vinde markedsandele, og det stiller flere krav til IT-supporten – blandt andet at den er hurtig og tilgængelig døgnet rundt. Vi har valgt Itadel, fordi de har beredskabet og kompetencer inden for området,” siger Rune Skovsgaard, it-chef hos Flügger.

Itadel har igennem 2019 været igennem en omsiggribende reorganisation efter siftet fra TDC-ejerskab til en selvstændig og uafhængig it-infrastruktur.

Læs også:Fra TDC Hosting til Itadel: Her er topchefens plan for selskabets storstilede reorganisering

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS