Huawei køber sig til aktivister i højt profileret retssag: Giver 500 kroner for to timers demonstration

Den kinesiske telegigant beskyldes for at bruge usædvanlige metoder ved den højt profilerede udleveringssag af selskabets finansdirektør.

Artikel top billede

Demonstranter ved den højt profilerede retssag mod Huawei topchefen Meng Wanzhou viser sig at være aflønnet af den kinesiske telegigant, skriver britiske The Guardian.

Meng Wanzhou er finansdirektør i Huawei og datter af selskabets stifter Ren Zhengfei.

Flere end et dusin demonstranter mødte tidligere på ugen op foran en canadisk domstol i Vancouver for at støtte Meng Wanzhou under bannere som ’Free Meng’ og ’Trump stop bullying us’.

De amerikanske myndigheder har begæret om at få Huawei-chefen udleveret til USA af de canadiske retsinstanser for at svare på sigtelser om banksvindel og sanktionsbrud.

Nogle af de demonstrerene viser sig at være betalt af den kinesiske telegigant, som ifølge mediet er blevet aflønnet med 100 canadiske dollar, godt 510 kroner, for to timers ’filmoptagelser’.

'Et klamt, billigt bredageri'

En af de lønnede demonstranter, Julia Hackstaff, beskriver Huaweis ansættelsesforhold som ’et klamt, billigt bedrageri’ på sin Facebook-side efter at have modtaget hadefulde beskeder online.

Her beskriver hun, hvordan hun er blevet bedraget til at deltage i demonstrationen i troen om, at hun fik arbejde som statist ved filmoptagelser.

En anden deltager i protesterne, Ken Bonson, fortæller om en lignende historie til avisen Toronto Star. ”Jeg er mildest talt flov og skamfuld,” siger hun til mediet, hvor hun forklarer, at hun intet anede om Meng Wanzhous juridiske stridigheder.

En talsperson fra Huawei har overfor nyhedsbureauet AP afvist, at selskabet har var været involveret i protesterne. Meng Wanzhou har siden hendes anholdelse i december 2018 nægtet sig skyldig i de amerikanske anklager.

Læs også: Nu ruller retssagen mod Huawei-stifterens datter: Modsætter sig udlevering til USA

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S