Huawei køber sig til aktivister i højt profileret retssag: Giver 500 kroner for to timers demonstration

Den kinesiske telegigant beskyldes for at bruge usædvanlige metoder ved den højt profilerede udleveringssag af selskabets finansdirektør.

Artikel top billede

Demonstranter ved den højt profilerede retssag mod Huawei topchefen Meng Wanzhou viser sig at være aflønnet af den kinesiske telegigant, skriver britiske The Guardian.

Meng Wanzhou er finansdirektør i Huawei og datter af selskabets stifter Ren Zhengfei.

Flere end et dusin demonstranter mødte tidligere på ugen op foran en canadisk domstol i Vancouver for at støtte Meng Wanzhou under bannere som ’Free Meng’ og ’Trump stop bullying us’.

De amerikanske myndigheder har begæret om at få Huawei-chefen udleveret til USA af de canadiske retsinstanser for at svare på sigtelser om banksvindel og sanktionsbrud.

Nogle af de demonstrerene viser sig at være betalt af den kinesiske telegigant, som ifølge mediet er blevet aflønnet med 100 canadiske dollar, godt 510 kroner, for to timers ’filmoptagelser’.

'Et klamt, billigt bredageri'

En af de lønnede demonstranter, Julia Hackstaff, beskriver Huaweis ansættelsesforhold som ’et klamt, billigt bedrageri’ på sin Facebook-side efter at have modtaget hadefulde beskeder online.

Her beskriver hun, hvordan hun er blevet bedraget til at deltage i demonstrationen i troen om, at hun fik arbejde som statist ved filmoptagelser.

En anden deltager i protesterne, Ken Bonson, fortæller om en lignende historie til avisen Toronto Star. ”Jeg er mildest talt flov og skamfuld,” siger hun til mediet, hvor hun forklarer, at hun intet anede om Meng Wanzhous juridiske stridigheder.

En talsperson fra Huawei har overfor nyhedsbureauet AP afvist, at selskabet har var været involveret i protesterne. Meng Wanzhou har siden hendes anholdelse i december 2018 nægtet sig skyldig i de amerikanske anklager.

Læs også: Nu ruller retssagen mod Huawei-stifterens datter: Modsætter sig udlevering til USA

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job