Humac-direktør om politianmeldelse: "Vi er ikke derhenne, hvor vi i Humac decideret angrer for, at vi forsøger at lave markedsføring på ulødig måde. Det gør vi på ingen måde. Vi overholder markedsføringsloven"

Humac-direktør anerkender, at der er sket fejl i en annoncekampagne, men mener, at sagen samtidig bliver blæst ud af proportioner. "Jeg synes, det er en sag, som er mere en statuering af et eksempel fra Forbrugerombudsmanden side," lyder det fra Michael Bech.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Humac's svar på tiltale fra Forbrugerombudsmanden
  • Læs hvorfor Humac-chef mener, sagen bliver blæst ud af proportioner
701
3:30 min
Et reklamefremstød fra Apple-forhandleren Humac, får Forbrugerombudsmanden til at trække det røde kort og politianmelde virksomheden for brud på markedsføringsloven, ved ikke at oplyse godt nok om vilkårene i sin annoncering.

Det er imidlertidig en sag, som Humac-direktør Michael Bech over for Computerworld mener bliver "lidt blæst ud af proportioner fra Forbrugerombudsmanden side."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S