Humac-direktør om politianmeldelse: "Vi er ikke derhenne, hvor vi i Humac decideret angrer for, at vi forsøger at lave markedsføring på ulødig måde. Det gør vi på ingen måde. Vi overholder markedsføringsloven"

Humac-direktør anerkender, at der er sket fejl i en annoncekampagne, men mener, at sagen samtidig bliver blæst ud af proportioner. "Jeg synes, det er en sag, som er mere en statuering af et eksempel fra Forbrugerombudsmanden side," lyder det fra Michael Bech.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Humac's svar på tiltale fra Forbrugerombudsmanden
  • Læs hvorfor Humac-chef mener, sagen bliver blæst ud af proportioner
701
3:30 min
Et reklamefremstød fra Apple-forhandleren Humac, får Forbrugerombudsmanden til at trække det røde kort og politianmelde virksomheden for brud på markedsføringsloven, ved ikke at oplyse godt nok om vilkårene i sin annoncering.

Det er imidlertidig en sag, som Humac-direktør Michael Bech over for Computerworld mener bliver "lidt blæst ud af proportioner fra Forbrugerombudsmanden side."

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos