Historiske tal: Gamere samles i hobevis omkring online-spilplatform

Gamere stimler kloden over sammen på spil-platformen Steam, som rammer sit højeste antal brugere nogensinde.

Artikel top billede

Den populære spil-platform Steam oplever en vild tilvækst af brugere, i takt med, at stadigt flere mennesker kloden over forskanser sig mod corona-smitte.

Således det for første gang nogensinde at tælle over 20 millioner online brugere på platformen på en gang. Heraf var 6,4 millioner aktivt i gang med at spille.

Det skriver netmediet The Verge.

Det massive tilstrømning af brugere kom uden, at der på platformen blev lanceret nogen større spiltitler, hvilket kraftigt indikerer at brugertilstrømningen stammer fra de verserende corona-tiltag, der enten tvinger eller tilskynder folk til at blive hjemme – ved gaming-pc’en.

Mest populært på platformen er kendte favoritter som Counter-Strike: Global Offensive, som kunne tælle over 1 millioner brugere på en gang – en ny rekord for spillet.

Dertil samledes gamerne over Dota 2 og PUBG sm tiltrak et maksimum på henholdsvis 701.000 og 515.000 brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS