Historiske tal: Gamere samles i hobevis omkring online-spilplatform

Gamere stimler kloden over sammen på spil-platformen Steam, som rammer sit højeste antal brugere nogensinde.

Artikel top billede

Den populære spil-platform Steam oplever en vild tilvækst af brugere, i takt med, at stadigt flere mennesker kloden over forskanser sig mod corona-smitte.

Således det for første gang nogensinde at tælle over 20 millioner online brugere på platformen på en gang. Heraf var 6,4 millioner aktivt i gang med at spille.

Det skriver netmediet The Verge.

Det massive tilstrømning af brugere kom uden, at der på platformen blev lanceret nogen større spiltitler, hvilket kraftigt indikerer at brugertilstrømningen stammer fra de verserende corona-tiltag, der enten tvinger eller tilskynder folk til at blive hjemme – ved gaming-pc’en.

Mest populært på platformen er kendte favoritter som Counter-Strike: Global Offensive, som kunne tælle over 1 millioner brugere på en gang – en ny rekord for spillet.

Dertil samledes gamerne over Dota 2 og PUBG sm tiltrak et maksimum på henholdsvis 701.000 og 515.000 brugere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS