Den nye iPad Pro skuffer i de første tests

Du skal ikke forvente højere ydelse i den nye generation af Apples Pro iPads. I enkelte benchmarks er det nye 2020 iPad faktisk sløvere end sin forgænger.

Artikel top billede

Corona eller ej, så dannede sidste uge rammen om lanceringen af Apples nye kuld af fører-tablets i to nye modeller af iPad Pro.

Her bydes der ikke på noget synderligt nyt design i forhold til forgængeren, mens der til gengæld skulle være nyt under motorhjelmen og nye avancerede kameraevner.

Modsat tidligere lanceringer, ser det dog ikke ud til, at der følger nogen voldsom opgradering af den processor der skal drive løjerne.

Apples nye A12Z Bionic synes nemlig ikke rigtig at kunne udkonkurrere A12X Bionic fra den sidste generation, der debuterede i efteråret 2018.

Det fremgår af de meldinger fra de første ejere af den nye kollektion af iPad Pro.

Ingen fremgang

Ifølge mediet Wccftech melder en bruger på nyhedsforummet Reddit om test-resultater, der matcher og i enkelte tilfælde er bagud i forhold til den forrige generation.

I testprogrammet Geekbench 5 lever iPad Pro 11 årgang 2020 resultater på 1.114 points og 4.654 points i henholdsvis enkelkerne og multi-kerne målingerne. Det skal sammenlignes med 1.113 og 4.608 i selvsamme discipliner i iPad Pro 2018.

I ’Metal’ testen leverer den nye iPad dog en 10 procent højere score.

I det populære testprogram Antutu ses et lignende billede og endda en mindre svaghed i den nye model.

Her leverer 2020-årgangen cirka to procent højere ydelse i CPU-testene, mens den må se sig overhalet med tre procent i grafik-testene.

Det ser derfor ikke ud til, at højere ydelse bliver et salgsargument for de nye iPad Pros. I stedet skal argumenterne findes i særligt de avancerede kameraer med dybde-sensor, der pryder enhedernes bagside.

En af ugens største nyheder kan dog være det nye tastaturcover, der lanceres sideløbende med Apple iPad Pro 2020. Her giver Apple et cover der effektivt forvandler iPad’en til en regulær bærbar med tastatur og touchpad.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job