Den nye iPad Pro skuffer i de første tests

Du skal ikke forvente højere ydelse i den nye generation af Apples Pro iPads. I enkelte benchmarks er det nye 2020 iPad faktisk sløvere end sin forgænger.

Artikel top billede

Corona eller ej, så dannede sidste uge rammen om lanceringen af Apples nye kuld af fører-tablets i to nye modeller af iPad Pro.

Her bydes der ikke på noget synderligt nyt design i forhold til forgængeren, mens der til gengæld skulle være nyt under motorhjelmen og nye avancerede kameraevner.

Modsat tidligere lanceringer, ser det dog ikke ud til, at der følger nogen voldsom opgradering af den processor der skal drive løjerne.

Apples nye A12Z Bionic synes nemlig ikke rigtig at kunne udkonkurrere A12X Bionic fra den sidste generation, der debuterede i efteråret 2018.

Det fremgår af de meldinger fra de første ejere af den nye kollektion af iPad Pro.

Ingen fremgang

Ifølge mediet Wccftech melder en bruger på nyhedsforummet Reddit om test-resultater, der matcher og i enkelte tilfælde er bagud i forhold til den forrige generation.

I testprogrammet Geekbench 5 lever iPad Pro 11 årgang 2020 resultater på 1.114 points og 4.654 points i henholdsvis enkelkerne og multi-kerne målingerne. Det skal sammenlignes med 1.113 og 4.608 i selvsamme discipliner i iPad Pro 2018.

I ’Metal’ testen leverer den nye iPad dog en 10 procent højere score.

I det populære testprogram Antutu ses et lignende billede og endda en mindre svaghed i den nye model.

Her leverer 2020-årgangen cirka to procent højere ydelse i CPU-testene, mens den må se sig overhalet med tre procent i grafik-testene.

Det ser derfor ikke ud til, at højere ydelse bliver et salgsargument for de nye iPad Pros. I stedet skal argumenterne findes i særligt de avancerede kameraer med dybde-sensor, der pryder enhedernes bagside.

En af ugens største nyheder kan dog være det nye tastaturcover, der lanceres sideløbende med Apple iPad Pro 2020. Her giver Apple et cover der effektivt forvandler iPad’en til en regulær bærbar med tastatur og touchpad.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS