Apple afprøver helt nyt format ved årets WWDC-udviklermesse

Apple dropper stormessen i Californien. I stedet inviteres millionvis af udviklere til en ’fuldstændig ny online-oplevelse’.

Artikel top billede

Den årlige WWDC-udviklermesse bliver ikke afholdt i Californien som det plejer. I stedet rykker de mange udvikler-events online for at afværge eventuelle sundhedsrisici forbundet med den verserende corona-pandemi.

Den virtuelle messe løber af stablen fra 22. juni og fortsætter en uge frem, hvor der blandt andet vil fremvises kommende udgaver af kommende iOS, iPadOS, macOS, tvOS og watchOS versioner.

Her forventes Apple blandt andet at løfte sløret for iOS 14’s nye fitness app, WatchOS nye søvn-tracking feature, samt iPadOS udvidede mus-support, skriver The Verge.

Alle udviklere i Apples udviklerfællesskab kan deltage i online-messen, hvilket giver 23 millioner udviklere adgang til den virtuelle konference, hvor Apple lover at tilbyde en ’fuldstændig ny online-oplevelse’.

“Vi glæder os til at mødes online i juni med det globale udviklerfællesskab og fortælle dem om alle de nye værktøjer, som vi har arbejdet på, for at hjælpe dem med at udvikle endnu mere utrolige apps og tjenester. Vi ser frem til at komme med flere oplysninger om WWDC20, når vi nærmer os den spændende event,” siger Phil Schiller, Apples Senior Vice President for Worldwide Marketing.

Op til eventet inviterer selskabet unge og studerende til at deltage i konkurrencen ’Swift Playgroud Challenge’, hvor unge skal skabe en interaktiv scene i programmeringssproget Swift Playground eller Xcode. Vilkårene kan læses her.

WWDC 2020 bliver 31. udgave af messen, som første gang slog dørene op i 1987.

Læs også: Det virker altså overraskende godt: Derfor bør du prøve at styre din iPad med en mus

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S