Logitech trodser krisen: Leverer tocifret vækstrater i seneste regnskab

Corona-pandemien har ikke forhindret tilbehørsproducenten i at levere et flot regnskab.

Artikel top billede

Loogitech CEO Braken Darrel mener, at corona-pandemien har accelereret flere trends indenfor it-tilbehør.

Tilbehørsproducenten Logitech International kommer ikke bare helskindet igennem den verserende økonomiske krise, men leverer endda en omsætningsvækst på knap 14 procent i sit seneste regnskab.

Kvartalsomsætningen lyder nu på 709 millioner dollar, små 4,9 milliarder kroner, mod 624 millioner dollar sidste år, skriver Reuters.

Set over hele året er omsætningen vokset med 6,7 procent i forhold til året før, mens indtjeningen lander på 387 millioner doller, et godt stykke over det forventede spænd mellem 365 og 375 millioner. Forventningerne var dog i sin tid nedjusterede på grund af udsigterne til forsyningsvanskeligheder på grund af corona-pandemien.

Netop corona-pandemien tilskrives en del af æren for virksomhedens gode regnskab, da pandemien har vakt stor efterspørgsel efter selskabets kerneprodukter som webcams, mus, tastaturer og videokonferenceudstyr.

”Videokonference, fjernarbejde, kreation og streaming af indhold, samt gaming er solide og langsigtede trends, der driver vores forretning,” noterer CEO Bracken Darell, som tilføjer: ”Pandemien har ikke skabt de trends, den har accelereret dem.”

I løbet af det kommende regnskabsår forventer virksomheden at ramme en indtjening på mellem 380 og 400 millioner dollar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S