Logitech trodser krisen: Leverer tocifret vækstrater i seneste regnskab

Corona-pandemien har ikke forhindret tilbehørsproducenten i at levere et flot regnskab.

Artikel top billede

Loogitech CEO Braken Darrel mener, at corona-pandemien har accelereret flere trends indenfor it-tilbehør.

Tilbehørsproducenten Logitech International kommer ikke bare helskindet igennem den verserende økonomiske krise, men leverer endda en omsætningsvækst på knap 14 procent i sit seneste regnskab.

Kvartalsomsætningen lyder nu på 709 millioner dollar, små 4,9 milliarder kroner, mod 624 millioner dollar sidste år, skriver Reuters.

Set over hele året er omsætningen vokset med 6,7 procent i forhold til året før, mens indtjeningen lander på 387 millioner doller, et godt stykke over det forventede spænd mellem 365 og 375 millioner. Forventningerne var dog i sin tid nedjusterede på grund af udsigterne til forsyningsvanskeligheder på grund af corona-pandemien.

Netop corona-pandemien tilskrives en del af æren for virksomhedens gode regnskab, da pandemien har vakt stor efterspørgsel efter selskabets kerneprodukter som webcams, mus, tastaturer og videokonferenceudstyr.

”Videokonference, fjernarbejde, kreation og streaming af indhold, samt gaming er solide og langsigtede trends, der driver vores forretning,” noterer CEO Bracken Darell, som tilføjer: ”Pandemien har ikke skabt de trends, den har accelereret dem.”

I løbet af det kommende regnskabsår forventer virksomheden at ramme en indtjening på mellem 380 og 400 millioner dollar.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,