Logitech trodser krisen: Leverer tocifret vækstrater i seneste regnskab

Corona-pandemien har ikke forhindret tilbehørsproducenten i at levere et flot regnskab.

Artikel top billede

Loogitech CEO Braken Darrel mener, at corona-pandemien har accelereret flere trends indenfor it-tilbehør.

Tilbehørsproducenten Logitech International kommer ikke bare helskindet igennem den verserende økonomiske krise, men leverer endda en omsætningsvækst på knap 14 procent i sit seneste regnskab.

Kvartalsomsætningen lyder nu på 709 millioner dollar, små 4,9 milliarder kroner, mod 624 millioner dollar sidste år, skriver Reuters.

Set over hele året er omsætningen vokset med 6,7 procent i forhold til året før, mens indtjeningen lander på 387 millioner doller, et godt stykke over det forventede spænd mellem 365 og 375 millioner. Forventningerne var dog i sin tid nedjusterede på grund af udsigterne til forsyningsvanskeligheder på grund af corona-pandemien.

Netop corona-pandemien tilskrives en del af æren for virksomhedens gode regnskab, da pandemien har vakt stor efterspørgsel efter selskabets kerneprodukter som webcams, mus, tastaturer og videokonferenceudstyr.

”Videokonference, fjernarbejde, kreation og streaming af indhold, samt gaming er solide og langsigtede trends, der driver vores forretning,” noterer CEO Bracken Darell, som tilføjer: ”Pandemien har ikke skabt de trends, den har accelereret dem.”

I løbet af det kommende regnskabsår forventer virksomheden at ramme en indtjening på mellem 380 og 400 millioner dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job