Dusinvis af porno-sager afvist: Københavns byret smider 60 sager om ulovlig download ud

Dusinvis af sager om ulovlig download og deling af pornofilm er afvist i større sagskompleks om filmpirateri.

Artikel top billede

Endnu retsafgørelse går imod det britiske selskab Copyright Management Service (CMS) ved de danske domstole.

Sagen er en del af et større sagskompleks om ulovlig download og deling af pornofilm, skriver Berlingske.

Efter at Østre Landsret i foråret frikendte en mand i et søgsmål for ulovlig download af film, er det nu Københavns Byret, der afviser 60 sager, hvor de anklagede alle afviser at have kendskab til det pornografiske materiale.

Sagerne er en del af et større kompleks, hvor flere hundrede er blevet afkrævet erstatning fra CMS for brud på ophavsretten.

Københavns Byret begrunder afvisningen med, at der er megen tvivl om, hvorvidt CMS har rettighederne til filmmaterialet. Advokatfirmaet Njord Law, der fører sagerne for CMS, får derfor ikke mulighed for at føre sagerne videre.

"Filmselskaberne og CMS er uenige i vurderingen og vil anmode om mulighed for at indbringe sager for landsretten," skriver advokat Jeppe Brogaard Christensen fra Njord Law til mediet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg