Sennheiser Momentum True Wireless 2 leverer storslået lyd – men det er ikke et headset for alle

Man får forkælet øregangene, når man propper et sæt af Sennheisers nyeste fuldt trådløse headset. Men luksuslyden har sin pris.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør Sennheiser nye trådløs headset unik
  • Læs, hvorvidt den lever op til den høje pris
926
4:45 min
Trådløs lyd har været igennem noget af en revolution de seneste år. Først blev kablerne til mobilen klippet, derefter forsvandt jack-stikket helt og linen mellem de to ørepropper er blevet kappet.

Og så er det gradvist blevet hældt på med features såsom støjreduktion, digitale assistenter og intelligente lydprofiler, der tilpasser sig omgivelserne.

Men hvad med lydkvaliteten? Den kan blive overset i feature-jagten, hvorfor det er med en vis portion forventningsglæde, at Sennheisers anden generation af fuldt trådløse hovedtelefoner, landede på mit kontorbord.

Sennheiser er jo et af lydindustriens mest anerkendte brands. Det må da afspejle sig i de her, tænker man.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS