Sennheiser Momentum True Wireless 2 leverer storslået lyd – men det er ikke et headset for alle

Man får forkælet øregangene, når man propper et sæt af Sennheisers nyeste fuldt trådløse headset. Men luksuslyden har sin pris.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør Sennheiser nye trådløs headset unik
  • Læs, hvorvidt den lever op til den høje pris
926
4:45 min
Trådløs lyd har været igennem noget af en revolution de seneste år. Først blev kablerne til mobilen klippet, derefter forsvandt jack-stikket helt og linen mellem de to ørepropper er blevet kappet.

Og så er det gradvist blevet hældt på med features såsom støjreduktion, digitale assistenter og intelligente lydprofiler, der tilpasser sig omgivelserne.

Men hvad med lydkvaliteten? Den kan blive overset i feature-jagten, hvorfor det er med en vis portion forventningsglæde, at Sennheisers anden generation af fuldt trådløse hovedtelefoner, landede på mit kontorbord.

Sennheiser er jo et af lydindustriens mest anerkendte brands. Det må da afspejle sig i de her, tænker man.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S