Sennheiser Momentum True Wireless 2 leverer storslået lyd – men det er ikke et headset for alle

Man får forkælet øregangene, når man propper et sæt af Sennheisers nyeste fuldt trådløse headset. Men luksuslyden har sin pris.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør Sennheiser nye trådløs headset unik
  • Læs, hvorvidt den lever op til den høje pris
926
4:45 min
Trådløs lyd har været igennem noget af en revolution de seneste år. Først blev kablerne til mobilen klippet, derefter forsvandt jack-stikket helt og linen mellem de to ørepropper er blevet kappet.

Og så er det gradvist blevet hældt på med features såsom støjreduktion, digitale assistenter og intelligente lydprofiler, der tilpasser sig omgivelserne.

Men hvad med lydkvaliteten? Den kan blive overset i feature-jagten, hvorfor det er med en vis portion forventningsglæde, at Sennheisers anden generation af fuldt trådløse hovedtelefoner, landede på mit kontorbord.

Sennheiser er jo et af lydindustriens mest anerkendte brands. Det må da afspejle sig i de her, tænker man.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S