Samsung leverer igen varen i sin seneste toptelefon – men grådigheden truer

Der kan ikke herske nogen tvivl om, at Samsungs nyeste toptelefon er noget særligt og unikt. Et lidt for pebret prisskilt truer dog telefonen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Computerworld vurdering af Samsungs nyeste mestermobil
  • Se, hvilke alternativer du også bør kigge på
1.784
9 min
Samsung har lidt af et problem – der går længere og længere tid før mobilkøbere anskaffer sig nye smartphones.

Det problem har de fleste andre mobilproducenter også oplevet, men der bemærkes især, når man er verdens største mobilproducent og mægtige Apple og den kinesiske udfordrer Huawei står på spring for at skære sig en andel af markedet.

For Samsung har løsningen igennem lang tid været at sørge for at have varer på samtlige hylder. Billige telefoner, toptelefoner, hårdføre telefoner samt højteknologiske telefoner er bare nogle af de nicher, der serviceres af A-serien, S-serien, Xcover samt Fold-familien af smartphones med sammenklappelige skærme.

Men så er der en niche, som Samsung har helt for sig selv – og som er prissat derefter: Galaxy Note.

Serien, som snart har 10 år på bagen, byder nemlig fortsat på en unik kombination af komponenter: en koloenorm skærm, kæmpemæssigt kraftoverskud og den særlige indbyggede pen, til at styre – endda til også fjernbetjene mobilen.

Spørgsmålet er så, hvorvidt det er nok til at overtale nogen til at betale de omkring 10.000 kroner, en Note 20 Ultra løber op i.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics