Samsung leverer igen varen i sin seneste toptelefon – men grådigheden truer

Der kan ikke herske nogen tvivl om, at Samsungs nyeste toptelefon er noget særligt og unikt. Et lidt for pebret prisskilt truer dog telefonen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Computerworld vurdering af Samsungs nyeste mestermobil
  • Se, hvilke alternativer du også bør kigge på
1.784
9 min
Samsung har lidt af et problem – der går længere og længere tid før mobilkøbere anskaffer sig nye smartphones.

Det problem har de fleste andre mobilproducenter også oplevet, men der bemærkes især, når man er verdens største mobilproducent og mægtige Apple og den kinesiske udfordrer Huawei står på spring for at skære sig en andel af markedet.

For Samsung har løsningen igennem lang tid været at sørge for at have varer på samtlige hylder. Billige telefoner, toptelefoner, hårdføre telefoner samt højteknologiske telefoner er bare nogle af de nicher, der serviceres af A-serien, S-serien, Xcover samt Fold-familien af smartphones med sammenklappelige skærme.

Men så er der en niche, som Samsung har helt for sig selv – og som er prissat derefter: Galaxy Note.

Serien, som snart har 10 år på bagen, byder nemlig fortsat på en unik kombination af komponenter: en koloenorm skærm, kæmpemæssigt kraftoverskud og den særlige indbyggede pen, til at styre – endda til også fjernbetjene mobilen.

Spørgsmålet er så, hvorvidt det er nok til at overtale nogen til at betale de omkring 10.000 kroner, en Note 20 Ultra løber op i.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job