Ankenævn slår fast: Kæmperegning fra Yousee var på sin plads

Ændrede abonnementsvilkår betød, at en mobilbruger hos teleselskabets Yousee endte med en firecifret telefonregning. Teleankenævnet bakker selskabet op efter klage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I alt 521 minutters mobiltelefoni til cubanske bekendte, endte med at give en Yousee-kunde en firecifret telefonregning.

En minuttakst på 16 kroner per minuts opkald til landet betød, at kundens regning for oktober og november 2019 løb op i 8.336 kroner.

For at oparbejde sig den enorme regning, har kunden forinden benyttet sig af en udlandspakke fra Yousee, som inkluderer op til 10 timers telefoni til udvalgte lande – deriblandt Cuba.

Den 1. oktober 2019 var landet dog ikke længere inkluderet i pakken, hvilket Yousee varslede til kunden. Det skriver Finans.

Det blev i december 2019 til en strid mellem teleselskabet og kunden, som 9. december indsendte en klage til Teleankenævnet over manglende varsling af de ændrede abonnementsvilkår

”Klager gør imidlertid gældende, at han ikke er blevet varslet tilstrækkeligt tydeligt om ændringerne i klagers mobilabonnement,” noterer år ankenævnet som fastslår at Yousee varslede korrekt ved at kommunikere om den nye udlandsaftale 29. august, godt en måned før ændringerne trådte i kraft.

Kunden blev gentagne gang advaret i november måned om forbrug, der oversteg både 3.000 og 4.500 kroner.

Yousee ender derfor med at få godkendt sin regning på 8.336 kroner, mens kunden ud over regning skal betale 175 kroner i gebyr til ankenævnet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS