Ankenævn slår fast: Kæmperegning fra Yousee var på sin plads

Ændrede abonnementsvilkår betød, at en mobilbruger hos teleselskabets Yousee endte med en firecifret telefonregning. Teleankenævnet bakker selskabet op efter klage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I alt 521 minutters mobiltelefoni til cubanske bekendte, endte med at give en Yousee-kunde en firecifret telefonregning.

En minuttakst på 16 kroner per minuts opkald til landet betød, at kundens regning for oktober og november 2019 løb op i 8.336 kroner.

For at oparbejde sig den enorme regning, har kunden forinden benyttet sig af en udlandspakke fra Yousee, som inkluderer op til 10 timers telefoni til udvalgte lande – deriblandt Cuba.

Den 1. oktober 2019 var landet dog ikke længere inkluderet i pakken, hvilket Yousee varslede til kunden. Det skriver Finans.

Det blev i december 2019 til en strid mellem teleselskabet og kunden, som 9. december indsendte en klage til Teleankenævnet over manglende varsling af de ændrede abonnementsvilkår

”Klager gør imidlertid gældende, at han ikke er blevet varslet tilstrækkeligt tydeligt om ændringerne i klagers mobilabonnement,” noterer år ankenævnet som fastslår at Yousee varslede korrekt ved at kommunikere om den nye udlandsaftale 29. august, godt en måned før ændringerne trådte i kraft.

Kunden blev gentagne gang advaret i november måned om forbrug, der oversteg både 3.000 og 4.500 kroner.

Yousee ender derfor med at få godkendt sin regning på 8.336 kroner, mens kunden ud over regning skal betale 175 kroner i gebyr til ankenævnet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,