Stor Windows 10-opdatering på vej: Windows 10 står til at blive mere anvendelig på mobile platforme

En vigtig opdatering er på vej til Windows 10 til enheder med de særlige ARM-processorer ombord. Det kan puste liv i en ny klasse af Windows-enheder med lang driftstid og 5G-evner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvad Windows 10 til ARM kan betyde
  • Overblik over hvad x64-support betyder for Windows' økosystem
365
2 min
Microsofts Windows 10 styresystem har længe døjet med at spille problemfrit med de såkaldte ARM-baserede processorer, som kommer fra den mobile verden.

Processorerne er kendetegnet ved at være yderst mådeholdne med strømforbruget og ved ofte at have mobilmodems i sidevognen, nogle fordele som er sjældne i dagens Windows 10 maskiner, som oftest afvikler ’x64’ baserede programmer.

Kompatibilitetsproblemer mellem Windows 10 styresystemet til ARM-processorer og de ’x64’-baserede apps, vil dog blive væsentligt forbedre i en kommende version af Windows 10 styresystemet.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet