Huawei klar til at opgive mobilbrand: Handel for over 20 milliarder under opsejling

Den kinesiske mobilgigant skulle være i færd med at frasælge et af sine mobil-brands. Flere potentielle købere er i spil, skriver medie.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei hører til i den absolutte top, når det gælder mobilsalg, men det kan der snart blive rykket ved.

Nyhedsbureauet Reuters erfarer, at mobilgiganten er i dialog med flere potentielle købere med henblik på en handel, hvor datterselskabet Honor, med sine mobiltelefoner af samme navn, skal frasælges.

Blandt de interesserede købere er Digital China Group C. Ltd, som vurderes at være den mest sandsynlige opkøber. De øvrige interesserede virksomheder tæller den kinesiske elektronikproducent TCL samt mobilrivalen Xiaomi.

I handlen vil indgå Honor-brandet samt virksomhedens forsyningskæde og R&D, lyder det fra mediets kilder.

Salget forventes at indbringe mellem 15 og 25 milliarder yuan, svarende til mellem 14 og 24 milliarder kroner.

Win-win scenarie

Bag Huaweis frasalg er samtidig et ønske om at omprioritere sit fokus fra prisvenlige brands som Honor til mere high-end produkter fra Huawei.

Kursskiftet kommer efter, at amerikanske handelssanktioner har presset Huawei ud af det amerikanske marked samt fraskærer virksomheden fra nøgleteknologi som 5G-komponenter fra amerikanske virksomheder.

Dertil er Huaweis forment adgang til amerikanske software-platforme som Googles app-butik, Play Store.

Ifølge mobil-analytiker Kuo Ming-chi fra TF International Securities vil sådan en handel være win-win for både Honor, Honors leverandører og den samlede kinesiske elektronikindustri.

”Hvis Honor er uafhængig af Huawei, vil virksomhedens komponentkøb ikke længere være ramt af amerikanske restriktioner. Det vil styrke smartphone-forretningen hos både Honor og sine leverandører,” forklarer han.

Kort dansk karriere

Huaweis Honor-brand debuterede i sin tid som et subbrand hos virksomheden i 2013, men blev siden spundet ud som selvstændigt brand med fokus på et yngre publikum og online-salg.

Honor-telefonerne nåede også at være til stede på det danske marked i nogle år, med den uheldigt opkaldte ’Honor 9’ model som spøjs parentes.

Læs også: Test af Honor 9: Glimrende smartphone - til en stærk pris

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT