Ny pris til Computerworlds Top-100-vinder

IT-virksomheden Omada fra Hellerup har fået regeringens iværksætterpris 2004 på en halv million kroner. Det sker kun en uge efter, at selskabets af Computerworld blev kåret til landets dygtigste it-virksomhed.

Regeringens iværksætterpris 2004 blev i aftes givet til it-virksomheden Omada, der for bare en uge siden trak kåringen som bedste danske it-virksomhed, da Computerworld afslørede Danmarks 100 dygtigste it-virksomheder.

- Dommerpanelet taler om en ny dansk kronjuvel, sagde erhvervsminister Bent Bendtsen ved præsentationen af prisen.

Professionalisme, entusiasme samt et anseligt millionoverskud på under fem år var afgørende for dommerpanelets valg af iværksætteren bag IT- virksomheden Omada, Morten Boel Sigurdsen.

Software til processtyring

Omada producerer og sælger softwaren Omada Enterprise og fungerer samtidig som rådgivende konsulentvirksomhed inden for projektgennemførelse, it-management og SAP.

Omadas force er inden for software til processtyring, som ifølge analysevirksomheden Gartner vil være et af de eneste it-vækstområder inden for de næste par år, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Jeg betragter prisen som en stor blåstempling af mit arbejde. Jeg har aldrig før vundet noget på denne måde, så det er en helt nyt sådan at få noget foræret, udtaler en meget glad Morten Boel Sigurdsson.

Ifølge Omada-chefen kan en virksomhed med 500 ansatte spare 20-30 procent af de samlede omkostninger på et IT-projekt, hvis selskabet køber Omadas applikationer.

Omada har i dag 17 medarbejdere, og leverer foruden software også IT-konsulentydelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest