Ny pris til Computerworlds Top-100-vinder

IT-virksomheden Omada fra Hellerup har fået regeringens iværksætterpris 2004 på en halv million kroner. Det sker kun en uge efter, at selskabets af Computerworld blev kåret til landets dygtigste it-virksomhed.

Regeringens iværksætterpris 2004 blev i aftes givet til it-virksomheden Omada, der for bare en uge siden trak kåringen som bedste danske it-virksomhed, da Computerworld afslørede Danmarks 100 dygtigste it-virksomheder.

- Dommerpanelet taler om en ny dansk kronjuvel, sagde erhvervsminister Bent Bendtsen ved præsentationen af prisen.

Professionalisme, entusiasme samt et anseligt millionoverskud på under fem år var afgørende for dommerpanelets valg af iværksætteren bag IT- virksomheden Omada, Morten Boel Sigurdsen.

Software til processtyring

Omada producerer og sælger softwaren Omada Enterprise og fungerer samtidig som rådgivende konsulentvirksomhed inden for projektgennemførelse, it-management og SAP.

Omadas force er inden for software til processtyring, som ifølge analysevirksomheden Gartner vil være et af de eneste it-vækstområder inden for de næste par år, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Jeg betragter prisen som en stor blåstempling af mit arbejde. Jeg har aldrig før vundet noget på denne måde, så det er en helt nyt sådan at få noget foræret, udtaler en meget glad Morten Boel Sigurdsson.

Ifølge Omada-chefen kan en virksomhed med 500 ansatte spare 20-30 procent af de samlede omkostninger på et IT-projekt, hvis selskabet køber Omadas applikationer.

Omada har i dag 17 medarbejdere, og leverer foruden software også IT-konsulentydelser.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job