Ny pris til Computerworlds Top-100-vinder

IT-virksomheden Omada fra Hellerup har fået regeringens iværksætterpris 2004 på en halv million kroner. Det sker kun en uge efter, at selskabets af Computerworld blev kåret til landets dygtigste it-virksomhed.

Regeringens iværksætterpris 2004 blev i aftes givet til it-virksomheden Omada, der for bare en uge siden trak kåringen som bedste danske it-virksomhed, da Computerworld afslørede Danmarks 100 dygtigste it-virksomheder.

- Dommerpanelet taler om en ny dansk kronjuvel, sagde erhvervsminister Bent Bendtsen ved præsentationen af prisen.

Professionalisme, entusiasme samt et anseligt millionoverskud på under fem år var afgørende for dommerpanelets valg af iværksætteren bag IT- virksomheden Omada, Morten Boel Sigurdsen.

Software til processtyring

Omada producerer og sælger softwaren Omada Enterprise og fungerer samtidig som rådgivende konsulentvirksomhed inden for projektgennemførelse, it-management og SAP.

Omadas force er inden for software til processtyring, som ifølge analysevirksomheden Gartner vil være et af de eneste it-vækstområder inden for de næste par år, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Jeg betragter prisen som en stor blåstempling af mit arbejde. Jeg har aldrig før vundet noget på denne måde, så det er en helt nyt sådan at få noget foræret, udtaler en meget glad Morten Boel Sigurdsson.

Ifølge Omada-chefen kan en virksomhed med 500 ansatte spare 20-30 procent af de samlede omkostninger på et IT-projekt, hvis selskabet køber Omadas applikationer.

Omada har i dag 17 medarbejdere, og leverer foruden software også IT-konsulentydelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS