Ny pris til Computerworlds Top-100-vinder

IT-virksomheden Omada fra Hellerup har fået regeringens iværksætterpris 2004 på en halv million kroner. Det sker kun en uge efter, at selskabets af Computerworld blev kåret til landets dygtigste it-virksomhed.

Regeringens iværksætterpris 2004 blev i aftes givet til it-virksomheden Omada, der for bare en uge siden trak kåringen som bedste danske it-virksomhed, da Computerworld afslørede Danmarks 100 dygtigste it-virksomheder.

- Dommerpanelet taler om en ny dansk kronjuvel, sagde erhvervsminister Bent Bendtsen ved præsentationen af prisen.

Professionalisme, entusiasme samt et anseligt millionoverskud på under fem år var afgørende for dommerpanelets valg af iværksætteren bag IT- virksomheden Omada, Morten Boel Sigurdsen.

Software til processtyring

Omada producerer og sælger softwaren Omada Enterprise og fungerer samtidig som rådgivende konsulentvirksomhed inden for projektgennemførelse, it-management og SAP.

Omadas force er inden for software til processtyring, som ifølge analysevirksomheden Gartner vil være et af de eneste it-vækstområder inden for de næste par år, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Jeg betragter prisen som en stor blåstempling af mit arbejde. Jeg har aldrig før vundet noget på denne måde, så det er en helt nyt sådan at få noget foræret, udtaler en meget glad Morten Boel Sigurdsson.

Ifølge Omada-chefen kan en virksomhed med 500 ansatte spare 20-30 procent af de samlede omkostninger på et IT-projekt, hvis selskabet køber Omadas applikationer.

Omada har i dag 17 medarbejdere, og leverer foruden software også IT-konsulentydelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job