Ny pris til Computerworlds Top-100-vinder

IT-virksomheden Omada fra Hellerup har fået regeringens iværksætterpris 2004 på en halv million kroner. Det sker kun en uge efter, at selskabets af Computerworld blev kåret til landets dygtigste it-virksomhed.

Regeringens iværksætterpris 2004 blev i aftes givet til it-virksomheden Omada, der for bare en uge siden trak kåringen som bedste danske it-virksomhed, da Computerworld afslørede Danmarks 100 dygtigste it-virksomheder.

- Dommerpanelet taler om en ny dansk kronjuvel, sagde erhvervsminister Bent Bendtsen ved præsentationen af prisen.

Professionalisme, entusiasme samt et anseligt millionoverskud på under fem år var afgørende for dommerpanelets valg af iværksætteren bag IT- virksomheden Omada, Morten Boel Sigurdsen.

Software til processtyring

Omada producerer og sælger softwaren Omada Enterprise og fungerer samtidig som rådgivende konsulentvirksomhed inden for projektgennemførelse, it-management og SAP.

Omadas force er inden for software til processtyring, som ifølge analysevirksomheden Gartner vil være et af de eneste it-vækstområder inden for de næste par år, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

- Jeg betragter prisen som en stor blåstempling af mit arbejde. Jeg har aldrig før vundet noget på denne måde, så det er en helt nyt sådan at få noget foræret, udtaler en meget glad Morten Boel Sigurdsson.

Ifølge Omada-chefen kan en virksomhed med 500 ansatte spare 20-30 procent af de samlede omkostninger på et IT-projekt, hvis selskabet køber Omadas applikationer.

Omada har i dag 17 medarbejdere, og leverer foruden software også IT-konsulentydelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS