Microsoft-opdatering forvandler Apples iPad til en bedre kontormaskine

Et par enkle software-updates gør nyere iPad langt bedre egnede til at arbejde med Office-dokumenter.

Artikel top billede

Microsoft gør det nu nemmere at arbejde med Office-dokumenter på Apples iPad-maskiner.

En opdatering til selskabets cloud-baserede Microsoft 365 kontorpakke er nu ude, som gør det muligt at udnytte en ekstern mus eller touchpad sammen med nøgleprogrammerne Word, Excel og Powerpoint.

Med opdateringen kan elementer som billeder eller diagrammer i de enkelte kontorprogrammer justeres mere præcist, på samme vis som det fungerer på pc eller mac.

”Oplevelsen vil være velkendt for enhver der er vant til Office på en Mac eller en pc og vil bidrage til at gøre iPad mere alsidig og kapabel,” oplyser Microsoft på sin blog.

Ny startskærm

Ud over at forbedre betjeningen med mus og touchpad, får Office-programmerne til iPadOS også en ny startskærm og værktøjsbjælke.

Her sigtes ifølge Microsoft efter at give en mere strømlinet og moderne interface i tråd med det ’Fluent UI’ designsprog, som Microsoft anvender i sine øvrige programmer.

Læs også: Vi tester Apples splinternye budget-iPad: Udvikler sig i noget uventet retning

Del af en større pakke

Microsofts nye greb til Office 365 til iPad er den del af en opdateringspakke, som Microsoft vil rulle ud i de kommende uger.

Udover de ovennævnte nyheder tæller opdateringen også mulighed for at arbejde med flere Word og Powerpoint dokumenter på en gang, nye tastatur-genveje og offline-arbejde understøttelse.

Se også: Skal du købe ny pc? Her er efterårets bedste bærbare til prisen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S