Microsoft-opdatering forvandler Apples iPad til en bedre kontormaskine

Et par enkle software-updates gør nyere iPad langt bedre egnede til at arbejde med Office-dokumenter.

Artikel top billede

Microsoft gør det nu nemmere at arbejde med Office-dokumenter på Apples iPad-maskiner.

En opdatering til selskabets cloud-baserede Microsoft 365 kontorpakke er nu ude, som gør det muligt at udnytte en ekstern mus eller touchpad sammen med nøgleprogrammerne Word, Excel og Powerpoint.

Med opdateringen kan elementer som billeder eller diagrammer i de enkelte kontorprogrammer justeres mere præcist, på samme vis som det fungerer på pc eller mac.

”Oplevelsen vil være velkendt for enhver der er vant til Office på en Mac eller en pc og vil bidrage til at gøre iPad mere alsidig og kapabel,” oplyser Microsoft på sin blog.

Ny startskærm

Ud over at forbedre betjeningen med mus og touchpad, får Office-programmerne til iPadOS også en ny startskærm og værktøjsbjælke.

Her sigtes ifølge Microsoft efter at give en mere strømlinet og moderne interface i tråd med det ’Fluent UI’ designsprog, som Microsoft anvender i sine øvrige programmer.

Læs også: Vi tester Apples splinternye budget-iPad: Udvikler sig i noget uventet retning

Del af en større pakke

Microsofts nye greb til Office 365 til iPad er den del af en opdateringspakke, som Microsoft vil rulle ud i de kommende uger.

Udover de ovennævnte nyheder tæller opdateringen også mulighed for at arbejde med flere Word og Powerpoint dokumenter på en gang, nye tastatur-genveje og offline-arbejde understøttelse.

Se også: Skal du købe ny pc? Her er efterårets bedste bærbare til prisen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse