Microsoft-opdatering forvandler Apples iPad til en bedre kontormaskine

Et par enkle software-updates gør nyere iPad langt bedre egnede til at arbejde med Office-dokumenter.

Artikel top billede

Microsoft gør det nu nemmere at arbejde med Office-dokumenter på Apples iPad-maskiner.

En opdatering til selskabets cloud-baserede Microsoft 365 kontorpakke er nu ude, som gør det muligt at udnytte en ekstern mus eller touchpad sammen med nøgleprogrammerne Word, Excel og Powerpoint.

Med opdateringen kan elementer som billeder eller diagrammer i de enkelte kontorprogrammer justeres mere præcist, på samme vis som det fungerer på pc eller mac.

”Oplevelsen vil være velkendt for enhver der er vant til Office på en Mac eller en pc og vil bidrage til at gøre iPad mere alsidig og kapabel,” oplyser Microsoft på sin blog.

Ny startskærm

Ud over at forbedre betjeningen med mus og touchpad, får Office-programmerne til iPadOS også en ny startskærm og værktøjsbjælke.

Her sigtes ifølge Microsoft efter at give en mere strømlinet og moderne interface i tråd med det ’Fluent UI’ designsprog, som Microsoft anvender i sine øvrige programmer.

Læs også: Vi tester Apples splinternye budget-iPad: Udvikler sig i noget uventet retning

Del af en større pakke

Microsofts nye greb til Office 365 til iPad er den del af en opdateringspakke, som Microsoft vil rulle ud i de kommende uger.

Udover de ovennævnte nyheder tæller opdateringen også mulighed for at arbejde med flere Word og Powerpoint dokumenter på en gang, nye tastatur-genveje og offline-arbejde understøttelse.

Se også: Skal du købe ny pc? Her er efterårets bedste bærbare til prisen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S