Første tests af de nye Macs er ude: Så vilde er Apples særlige M1-maskiner

Macs udstyret med Apples nye M1-processor slår forgængerne helt af banen. Det har potentiale til at vende op og ned på meget mere end Apples forhold til Intel - det er hele pc-industrien, der står overfor et skifte.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor overlegen Apples nye hardware kan være
  • Rå performance-tal fra Apples nye M1 processor
  • Indsigt i hvorfor det kan komme Windows-brugere til gavn
874
4:30 min
Under overskriften ’One More Thing’ kunne Apple tidligere på måneden løfte sløret for sin M1 processor, som har potentialet til at ændre markant på, hvordan pc-markedet udvikler sig.

Apples nye versioner af sine Macbook Air, Macbook Pro samt Mac mini er nu udstyret med indmad, der allerede nu viser sig at kunne tilbyde et hidtil uset miks af ydelse og evner.

Det fremgår af de første test foretaget på en M1-baserede Macbooks og Macs, hvor de nye maskiner viser sig at udkonkurrere selv de kraftigste Pro-maskiner i en række benchmark-discipliner.

Det får konsekvenser for ikke bare Apple, men den øvrige pc-branche.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S