Første tests af de nye Macs er ude: Så vilde er Apples særlige M1-maskiner

Macs udstyret med Apples nye M1-processor slår forgængerne helt af banen. Det har potentiale til at vende op og ned på meget mere end Apples forhold til Intel - det er hele pc-industrien, der står overfor et skifte.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor overlegen Apples nye hardware kan være
  • Rå performance-tal fra Apples nye M1 processor
  • Indsigt i hvorfor det kan komme Windows-brugere til gavn
874
4:30 min
Under overskriften ’One More Thing’ kunne Apple tidligere på måneden løfte sløret for sin M1 processor, som har potentialet til at ændre markant på, hvordan pc-markedet udvikler sig.

Apples nye versioner af sine Macbook Air, Macbook Pro samt Mac mini er nu udstyret med indmad, der allerede nu viser sig at kunne tilbyde et hidtil uset miks af ydelse og evner.

Det fremgår af de første test foretaget på en M1-baserede Macbooks og Macs, hvor de nye maskiner viser sig at udkonkurrere selv de kraftigste Pro-maskiner i en række benchmark-discipliner.

Det får konsekvenser for ikke bare Apple, men den øvrige pc-branche.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S