Første tests af de nye Macs er ude: Så vilde er Apples særlige M1-maskiner

Macs udstyret med Apples nye M1-processor slår forgængerne helt af banen. Det har potentiale til at vende op og ned på meget mere end Apples forhold til Intel - det er hele pc-industrien, der står overfor et skifte.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor overlegen Apples nye hardware kan være
  • Rå performance-tal fra Apples nye M1 processor
  • Indsigt i hvorfor det kan komme Windows-brugere til gavn
874
4:30 min
Under overskriften ’One More Thing’ kunne Apple tidligere på måneden løfte sløret for sin M1 processor, som har potentialet til at ændre markant på, hvordan pc-markedet udvikler sig.

Apples nye versioner af sine Macbook Air, Macbook Pro samt Mac mini er nu udstyret med indmad, der allerede nu viser sig at kunne tilbyde et hidtil uset miks af ydelse og evner.

Det fremgår af de første test foretaget på en M1-baserede Macbooks og Macs, hvor de nye maskiner viser sig at udkonkurrere selv de kraftigste Pro-maskiner i en række benchmark-discipliner.

Det får konsekvenser for ikke bare Apple, men den øvrige pc-branche.

Læses lige nu

    Annonce

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S