Første tests af de nye Macs er ude: Så vilde er Apples særlige M1-maskiner

Macs udstyret med Apples nye M1-processor slår forgængerne helt af banen. Det har potentiale til at vende op og ned på meget mere end Apples forhold til Intel - det er hele pc-industrien, der står overfor et skifte.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor overlegen Apples nye hardware kan være
  • Rå performance-tal fra Apples nye M1 processor
  • Indsigt i hvorfor det kan komme Windows-brugere til gavn
874
4:30 min
Under overskriften ’One More Thing’ kunne Apple tidligere på måneden løfte sløret for sin M1 processor, som har potentialet til at ændre markant på, hvordan pc-markedet udvikler sig.

Apples nye versioner af sine Macbook Air, Macbook Pro samt Mac mini er nu udstyret med indmad, der allerede nu viser sig at kunne tilbyde et hidtil uset miks af ydelse og evner.

Det fremgår af de første test foretaget på en M1-baserede Macbooks og Macs, hvor de nye maskiner viser sig at udkonkurrere selv de kraftigste Pro-maskiner i en række benchmark-discipliner.

Det får konsekvenser for ikke bare Apple, men den øvrige pc-branche.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos