Twitter opgiver socialt medie: ”Vi har oplevet et faldende brug af app'en og ved, at omkostningerne bare vil fortsætte med at vokse”

Twitter trækket stikket til det video-drevne sociale medie-app, Periscope. Fra foråret 2021 er løbet kørt, men der er allerede langt trukket markante begrænsninger ud over mediet.

Artikel top billede

Den sociale nyhedstjeneste Twitter, vil opgive sin video-satsning Periscope i marts 2021.

Det oplyser selskabet på tjenestens hjemmeside.

”Det var en ære, at lægge hjerteblod og sjæl i at kreere noget, som andre mennesker elskede at bruge og skabe fællesskaber omkring. Vi takker 1000 gange,” lyder det fra Twitter om det video-drevne sociale medie, som til sidst døjede med at holde fast på sine brugere.

”Sandheden er, at Periscope-app’en ikke har været bæredygtig længe og nu befinder sig i en support-tilstand. Over de seneste år, har vi oplevet et faldende brug af app'en og ved, at omkostningerne bare vil fortsætte med at vokse,” lyder Twitters begrundelse for at trække stikket til tjenesten.

Afviklingen af Periscope er ifølge selskabet allerede igangsat. Platformen tillader ikke længere nye brugere at tegne en Periscope-konto.

I marts 2021 vil app’en dog fjernes helt fra de respektive app-butikker.

Twitter understreger dog i forbindelse med nedlukningen af app’en, at de fleste af Periscopes funktioner er at finde i selskabets Twitter-app.

Læs også: Tre forudsigelser om 2021: Disse trends bider sig fast blandt virksomheder herhjemme

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland