SAP-konsulenter siver fra IBM

Fem erfarne konsulenter fra R5 stifter SAP-hus med speciale i produktion og logistik. Alle fem har opsagt deres job hos R5, som blev overtaget af IBM, da selskabet købte Mærsk Data.

IBM har modtaget fem opsigelser fra SAP-folk, som kom i hus, da IBM købte Mærsk Data og dermed også det anerkendte SAP-hus R5.

Opsigelserne kom fra en konsulentchef samt fire garvede konsulenter, der ønsker at få fod under eget bord.

De har pr. 1. oktober stiftet en ny virksomhed, System Impact, erfarer Computerworld. Selskabet specialiserer sig inden for produktion og logistik.

R5 har i løbet af de seneste år været udsat for ejerskifte tre gange.

Først blev selskabet opkøbt af Aston, der senere solgte R5 til Mærsk Data, og nu er IBM som nævnt den nye ejer.

Hos R5, der udelukkende har fokus på virksomhedssystemer fra tyske SAP, bekræfter administrerende direktør Søren Sørensen de fem opsigelser.

Om det har en sammenhæng med det nye ejerskab, ved han ikke.

? Men vi har i IBM aftalt, at R5 fortsætter som et selvstændigt selskab. Derfor bliver der ikke den store forskel på, hvordan det er at arbejde i R5, siger Søren Sørensen.

Konsulenthuset havde ved overtagelsen omkring 70 ansatte.

Læs mere om det nye SAP-systemhus i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job