SAP-konsulenter siver fra IBM

Fem erfarne konsulenter fra R5 stifter SAP-hus med speciale i produktion og logistik. Alle fem har opsagt deres job hos R5, som blev overtaget af IBM, da selskabet købte Mærsk Data.

IBM har modtaget fem opsigelser fra SAP-folk, som kom i hus, da IBM købte Mærsk Data og dermed også det anerkendte SAP-hus R5.

Opsigelserne kom fra en konsulentchef samt fire garvede konsulenter, der ønsker at få fod under eget bord.

De har pr. 1. oktober stiftet en ny virksomhed, System Impact, erfarer Computerworld. Selskabet specialiserer sig inden for produktion og logistik.

R5 har i løbet af de seneste år været udsat for ejerskifte tre gange.

Først blev selskabet opkøbt af Aston, der senere solgte R5 til Mærsk Data, og nu er IBM som nævnt den nye ejer.

Hos R5, der udelukkende har fokus på virksomhedssystemer fra tyske SAP, bekræfter administrerende direktør Søren Sørensen de fem opsigelser.

Om det har en sammenhæng med det nye ejerskab, ved han ikke.

? Men vi har i IBM aftalt, at R5 fortsætter som et selvstændigt selskab. Derfor bliver der ikke den store forskel på, hvordan det er at arbejde i R5, siger Søren Sørensen.

Konsulenthuset havde ved overtagelsen omkring 70 ansatte.

Læs mere om det nye SAP-systemhus i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S