Her kunne laptop-producenterne altså bare i den grad tage ved lære af mobil-producenterne

Hvis jeg skulle ønske mig noget fra pc-branchen i år, skulle det være, at de trak på flere af mobil-branchens erfaringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i der hvor laptop-branchen halter
  • Fire bud på der hvor bærbare maskiner skal forbedres i 2021
845
4:15 min
Her op til julen blev jeg som familiens mest it-kyndige og go-to-mobilekspert bedt om at finde en afløser til svigermors aldrende og svigtende smartphone.

Den skulle være pæn, ikke alt for dyr og kameraet skulle være i orden.

Mit kyndige valg endte med at være en Samsung Galaxy A41. Her fik svigermor et udmærket kamera, rimelig god ydelse og et overraskende pænt ydre til en fjerdedel af, hvad den ellers populære iPhone 12 løber op i.

Svigermor blev glad.

Men oplevelsen fik mig som tech-redaktør til at bemærke, at der er en himmelvid forskel på, hvad en budgetmodel tilbyder i smartphone-land i forhold til den forskel, man oplever mellem top og bund i laptop-verdenen.

Pc-producenterne kunne altså godt tage ved lære her – og der er fire konkrete lektier, som de bør tage til efterretning fra laptop-verdenen.

Særligt fordi flere mobil-giganter igennem de seneste par år har meldt sig ind i pc-gamet, hvor de nu kan true de etablerede spillere.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S