Her kunne laptop-producenterne altså bare i den grad tage ved lære af mobil-producenterne

Hvis jeg skulle ønske mig noget fra pc-branchen i år, skulle det være, at de trak på flere af mobil-branchens erfaringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i der hvor laptop-branchen halter
  • Fire bud på der hvor bærbare maskiner skal forbedres i 2021
845
4:15 min
Her op til julen blev jeg som familiens mest it-kyndige og go-to-mobilekspert bedt om at finde en afløser til svigermors aldrende og svigtende smartphone.

Den skulle være pæn, ikke alt for dyr og kameraet skulle være i orden.

Mit kyndige valg endte med at være en Samsung Galaxy A41. Her fik svigermor et udmærket kamera, rimelig god ydelse og et overraskende pænt ydre til en fjerdedel af, hvad den ellers populære iPhone 12 løber op i.

Svigermor blev glad.

Men oplevelsen fik mig som tech-redaktør til at bemærke, at der er en himmelvid forskel på, hvad en budgetmodel tilbyder i smartphone-land i forhold til den forskel, man oplever mellem top og bund i laptop-verdenen.

Pc-producenterne kunne altså godt tage ved lære her – og der er fire konkrete lektier, som de bør tage til efterretning fra laptop-verdenen.

Særligt fordi flere mobil-giganter igennem de seneste par år har meldt sig ind i pc-gamet, hvor de nu kan true de etablerede spillere.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S