Her kunne laptop-producenterne altså bare i den grad tage ved lære af mobil-producenterne

Hvis jeg skulle ønske mig noget fra pc-branchen i år, skulle det være, at de trak på flere af mobil-branchens erfaringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i der hvor laptop-branchen halter
  • Fire bud på der hvor bærbare maskiner skal forbedres i 2021
845
4:15 min
Her op til julen blev jeg som familiens mest it-kyndige og go-to-mobilekspert bedt om at finde en afløser til svigermors aldrende og svigtende smartphone.

Den skulle være pæn, ikke alt for dyr og kameraet skulle være i orden.

Mit kyndige valg endte med at være en Samsung Galaxy A41. Her fik svigermor et udmærket kamera, rimelig god ydelse og et overraskende pænt ydre til en fjerdedel af, hvad den ellers populære iPhone 12 løber op i.

Svigermor blev glad.

Men oplevelsen fik mig som tech-redaktør til at bemærke, at der er en himmelvid forskel på, hvad en budgetmodel tilbyder i smartphone-land i forhold til den forskel, man oplever mellem top og bund i laptop-verdenen.

Pc-producenterne kunne altså godt tage ved lære her – og der er fire konkrete lektier, som de bør tage til efterretning fra laptop-verdenen.

Særligt fordi flere mobil-giganter igennem de seneste par år har meldt sig ind i pc-gamet, hvor de nu kan true de etablerede spillere.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S