Aula trænger til massive forbedringer: "Vi havde en forventning om, at Aula ville være et tidssvarende digitalt værktøj"

Status efter et år med Aula er, at det er tungt dræn af ressourcer og tid, konkluderer ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det har været et drøjt år for brugerne af afløseren til Forældreintra, Aula, som ved et etårs eftersyn skoses i en ny undersøgelse udarbejdet af Skolelederforeningen kort før jul.

Blandt de knap 1.000 deltagere er en udbredt oplevelse af fejl og mangler i systemet, som karakteriseres som tungt og et dræn af ressourcer og tid.

”Vi havde en forventning om, at Aula ville være et tidssvarende digitalt værktøj. Men her efter et år må vi sande, at det ikke er tilfældet. Skolelederne oplever hverken, at Aula er tidssvarende eller enkelt, og det understøtter slet ikke skolens behov for kommunikation og samarbejde”, fortæller formand for Skolelederforeningen Claus Hjortdal i en meddelelse.

Særligt kernefunktioner som beskedsystemer og kalendersystemet karakteriseres som problematiske.

En stribe forslag

For at komme problemerne til livs er Skolelederforeningen ude med en stribe forslag til rettelser og forbedringer til KL og KOMBIT, som har indkøbt it-platformen hos Netcompany..

Dertil kommer ønsker om nye features som vikarhåndtering, klasselog og arkivsystem samt en nye support-funktione, hvor brugernes let kan søge om hjælp.

”Vi håber, at KOMBIT/KL tager svarene i undersøgelsen lige så alvorligt, som vi gør, og at de vil tage vores anbefalinger med i det videre arbejde med Aula. For det haster altså at få gjort noget ved problemerne”, slutter Claus Hjortdal.

Læs også: Kombit overvejer genudbud af Aula: Stærkt utilfreds med Netcompanys skyhøje priser for videreudvikling

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse