Aula trænger til massive forbedringer: "Vi havde en forventning om, at Aula ville være et tidssvarende digitalt værktøj"

Status efter et år med Aula er, at det er tungt dræn af ressourcer og tid, konkluderer ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det har været et drøjt år for brugerne af afløseren til Forældreintra, Aula, som ved et etårs eftersyn skoses i en ny undersøgelse udarbejdet af Skolelederforeningen kort før jul.

Blandt de knap 1.000 deltagere er en udbredt oplevelse af fejl og mangler i systemet, som karakteriseres som tungt og et dræn af ressourcer og tid.

”Vi havde en forventning om, at Aula ville være et tidssvarende digitalt værktøj. Men her efter et år må vi sande, at det ikke er tilfældet. Skolelederne oplever hverken, at Aula er tidssvarende eller enkelt, og det understøtter slet ikke skolens behov for kommunikation og samarbejde”, fortæller formand for Skolelederforeningen Claus Hjortdal i en meddelelse.

Særligt kernefunktioner som beskedsystemer og kalendersystemet karakteriseres som problematiske.

En stribe forslag

For at komme problemerne til livs er Skolelederforeningen ude med en stribe forslag til rettelser og forbedringer til KL og KOMBIT, som har indkøbt it-platformen hos Netcompany..

Dertil kommer ønsker om nye features som vikarhåndtering, klasselog og arkivsystem samt en nye support-funktione, hvor brugernes let kan søge om hjælp.

”Vi håber, at KOMBIT/KL tager svarene i undersøgelsen lige så alvorligt, som vi gør, og at de vil tage vores anbefalinger med i det videre arbejde med Aula. For det haster altså at få gjort noget ved problemerne”, slutter Claus Hjortdal.

Læs også: Kombit overvejer genudbud af Aula: Stærkt utilfreds med Netcompanys skyhøje priser for videreudvikling

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job