Han skal afløse Jeff Bezos som ny topchef for Amazon: Forstå Andy Jassy og se hvordan han kan få Amazon til at brillere yderligere

Det er ikke bare en firmaets mand, der skal afløse Jeff Bezos i en af klodens mest magtfulde direktørstole. Det er en maskinmester.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i den nye Amazon CEO chefs baggrund
  • Indblik i hvad det betyder for Amazon
784
4 min
Det er ikke hver dag, man bliver tilbudt at blive administrerende direktør efter at ens forgænger igennem 27 år har styret forretningen.

Det er slet ikke hverdag, når ens forgænger hedder Jeff Bezos, og det ansvar man overtager, er ledelsen af klodens mægtigste e-handels og cloud-virksomheder.

Men det er nu den nyslåede Amazon-direktør Andy Jassys lod.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS