Morgen-briefing: Virksomheder er nærmest blinde overfor egne sikkerhedsbrister / Nu kommer de første corona lyntest til mobilen / Dramatisk russisk hack pressede dansk koncern

Morgen-briefing: Virksomheder er nærmest blinde overfor egne sikkerhedsbrister / Nu kommer de første corona lyntest til mobilen / Dramatisk russisk hack pressede dansk koncern

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing denne torsdag 18. februar.

Morgenens nyhedsoverblik er signeret af nyhedsbestyrer Niels de Boissezon.

Virksomheder er nærmest blinde overfor egne sikkerhedsbrister

Det er langt overvejende reglen frem forr undtagelsen, at det er personer udenfor virksomheden, der opdager at den er ramt af en it-sikkerhedsbrist.

Det fastslår en ny undersøgelse fra teleselskabet Verizon, der afslører, at det medarbejdere kun opdager syv procent af virksomhedens sikkerhedsbrud.

Resten opdages af it-sikkerhedsfolk, leverandører, 3. parter, kunder eller øvrige instanser udenfor organisationen.

Rapporten bekymrer brancheorganisationen IT-Branchen, for den indikerer at virksomheder ikke evner selv at identificere sikkerhedsbrister:

”Virksomhederne er ikke gode nok til selv at finde sikkerhedsbristerne, og er derfor delvist blinde overfor den stigende cybertrussel. Det er et kæmpe problem, da det gør det nemt for de it-kriminelle at udnytte sikkerhedshullerne,” udtaler Bjarke Alling, formand for IT-Branchens it-sikkerhedsudvalg og koncerndirektør i Liga Aps i en meddelelse.

Nu kommer de første corona lyntest til mobilen

Den amerikanske fødevare og helse-gigant The Kroger Co. er på vej med den første smartphone-baserede antigen-test (lyntest) til opsporing af Covid19.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Testen vil kunne foretages i hjemmet og består af et testkit samt en understøttende app til mobilen. The Kroger Co oplyser, at det kan fremstille 30 millioner styk per måned.

Lyntesten venter nu på at blive godkendt hos de amerikanske fødevare- og medicinalmyndigheder, FDA. Når den er indhentet, forventer selskabet at kunne sælges over disken i over 2.200 apoteker i USA.

Dramatisk russisk hack pressede dansk koncern

Et omfattende hackerangreb fik presset den danske landbrugskoncern Danish Agro, som oplevede sit ’mest dramatiske år nogensinde’:

”Det har været det vanskeligste og mest dramatiske år i koncernens historie. I nogle uger stod vi i en reel krise, som potentielt kunne have fået helt uoverskuelige og ødelæggende konsekvenser,” siger koncernens chef Henning Haahr til Finans.

En gruppe russiske hackere fik tiltvunget sig adgang til Danish Agros it-systemer og holdte det som gidsel mod løsesum. Danish Agro gik ikke i dialog med hackerne og har siden opgraderet sikkerheden.

Til trods for hacket leverede koncernen tocifret vækst i omsætningen i 2020 til i alt 39,4 milliarder kroner og otte procent vækst i indtjeningen.

Dansk robotvirksomhed led under corona-året 2020

Den verserende pandemi fik krisen til at kradse hos den danske robotvirksomhed Shape Robotics.

Det fremgår af selskabet foreløbige regnskab for 2020, hvor det er blevet til endnu et millionunderskud på knap 12,7 millioner kroner – en forværring af 2019 resultatet som lå på minus 9,1 millioner kroner.

De sløje tal begrundes med, at corona-restriktioner har haft afgørende indflydelse på indtjeningen, som er faldet med over 25 procent fra 8,1 til 6,0 millioner fra 2019 til 2020.

Shape Robotics regner med, at markedssituationen vil forbedres markant i 2021 hvilket estimeres til at kunne udløse en omsætning på mellem 14 og 17 millioner kroner i 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S