Glem kobber og fiber: Gennembrud gør det muligt at producere USB-kabler af ren plast

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, som måske på sigt kan opnå vilde dataoverførsels-hastigheder.

Artikel top billede

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, der tilbyder højere dataoverførselshastigheder end dyre eller skrøbelige materialer.

Et forskerhold kunne i forrige måned løfte sløret for et plastmateriale, der kan tilbyde bedre forbindelser end nuværende kabelmaterialer som kobber eller optiske fibre.

Mens kobber i dag er populært, kræver det højere strømforbrug i takt med, at datamængderne, der sendes over kablet, øges, skriver gruppen på det amerikanske MIT-universitets hjemmeside.

"Der er en grundlæggende sammenhæng mellem den energi, der forbruges, og den mængde informationer der overføres," forklarer chefforskeren Jack Holloway fra forskergruppen.

I stedet har holdet fundet frem til en typer polymer, som på sigt vil kunne fremstilles billigere end kobber-baserede kabler.

Ved at benytte de nye materialer forenes fordele fra både kobber og fiber-materialer, mens det er fuldt ud kompatibelt med eksisterende forbindelser, forsikrer gruppen.

På sigt håber chefforskeren at kunne gruppere flere af polymertrådene for at opnå vilde hastigheder. "Data-raten kan blive 'off-the-charts' - den kunne nå en terabit per sekund, men stadig være billig," forklarer han.

Læs også: Total forvirring om USB-standarderne: Fremover dækker USB 3.2 over vidt forskellige hastigheder - se oversigten her

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S