Glem kobber og fiber: Gennembrud gør det muligt at producere USB-kabler af ren plast

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, som måske på sigt kan opnå vilde dataoverførsels-hastigheder.

Artikel top billede

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, der tilbyder højere dataoverførselshastigheder end dyre eller skrøbelige materialer.

Et forskerhold kunne i forrige måned løfte sløret for et plastmateriale, der kan tilbyde bedre forbindelser end nuværende kabelmaterialer som kobber eller optiske fibre.

Mens kobber i dag er populært, kræver det højere strømforbrug i takt med, at datamængderne, der sendes over kablet, øges, skriver gruppen på det amerikanske MIT-universitets hjemmeside.

"Der er en grundlæggende sammenhæng mellem den energi, der forbruges, og den mængde informationer der overføres," forklarer chefforskeren Jack Holloway fra forskergruppen.

I stedet har holdet fundet frem til en typer polymer, som på sigt vil kunne fremstilles billigere end kobber-baserede kabler.

Ved at benytte de nye materialer forenes fordele fra både kobber og fiber-materialer, mens det er fuldt ud kompatibelt med eksisterende forbindelser, forsikrer gruppen.

På sigt håber chefforskeren at kunne gruppere flere af polymertrådene for at opnå vilde hastigheder. "Data-raten kan blive 'off-the-charts' - den kunne nå en terabit per sekund, men stadig være billig," forklarer han.

Læs også: Total forvirring om USB-standarderne: Fremover dækker USB 3.2 over vidt forskellige hastigheder - se oversigten her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen