Glem kobber og fiber: Gennembrud gør det muligt at producere USB-kabler af ren plast

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, som måske på sigt kan opnå vilde dataoverførsels-hastigheder.

Artikel top billede

Et teknologisk gennembrud gør det muligt at skabe en afløser til USB-C kablet, der tilbyder højere dataoverførselshastigheder end dyre eller skrøbelige materialer.

Et forskerhold kunne i forrige måned løfte sløret for et plastmateriale, der kan tilbyde bedre forbindelser end nuværende kabelmaterialer som kobber eller optiske fibre.

Mens kobber i dag er populært, kræver det højere strømforbrug i takt med, at datamængderne, der sendes over kablet, øges, skriver gruppen på det amerikanske MIT-universitets hjemmeside.

"Der er en grundlæggende sammenhæng mellem den energi, der forbruges, og den mængde informationer der overføres," forklarer chefforskeren Jack Holloway fra forskergruppen.

I stedet har holdet fundet frem til en typer polymer, som på sigt vil kunne fremstilles billigere end kobber-baserede kabler.

Ved at benytte de nye materialer forenes fordele fra både kobber og fiber-materialer, mens det er fuldt ud kompatibelt med eksisterende forbindelser, forsikrer gruppen.

På sigt håber chefforskeren at kunne gruppere flere af polymertrådene for at opnå vilde hastigheder. "Data-raten kan blive 'off-the-charts' - den kunne nå en terabit per sekund, men stadig være billig," forklarer han.

Læs også: Total forvirring om USB-standarderne: Fremover dækker USB 3.2 over vidt forskellige hastigheder - se oversigten her

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S