'Årtiets Microsoft-opdatering' er på trapperne: Her er hvad vi ved om 'Windows 11'

Microsoft sætter dato på, hvornår det næste Windows vil udkomme – og der lægges op til alt andet end en service-opdatering.

Artikel top billede

Microsoft inviterer til et dedikeret Windows-event. I invitationen er ovenstående billede, hvor der kan ses tegn på, at det næste Windows vil skifte navn til 'Windows 11'. (Foto: Microsoft PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør det næste Windows så interessant
  • Få overblik over de tre afgørende opdateringer i det nye Windows
1.529
7:45 min
Microsofts kæmpestore årlige Build-konference bød, modsat tidligere år, ikke på de helt store nyheder på Windows-fronten.

Faktisk var messen nærmest blottet for Windows-nyt.

Men der er altså nyt på vej – det forsikrede Microsofts topdirektør Satya Nadella altså, som teasede med, at den næste overhaling af det udbredte styresystem vil være intet mindre end ’årtiets opdatering’.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job