Den nye kulørte iMac er så Applesk at det næsten gør ondt – og derfor ville jeg ikke selv købe en

Apple-dyderne lever i allerbedste velgående i selskabets nye, lækre og farverige iMac – og det bør få dig til at se dig om efter noget andet.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør den nye iMac så vidunderlig - og irriterende
  • Få Computerworlds dom over maskinen
1.051
5:15 min
Apple har gentagne gange udfordret, hvordan hjemmets pc skulle se ud.

Det er nogle gange endt ud i småskøre men også flotte eksperimenter, såsom 90’ernes kulørte iMacs eller nullernes fjerde generations iMac, som synes at have mere til fælles med en arkitektlampe end med de beige-farvede maskiner, som herskede dengang.

Selskabet har dog igennem over et årti fundet sig en formel, som der ikke blev afveget fra.

En iMac har siden 2006 kunnet kendes på sin farverige fladskærm omgivet af en slank ramme af stilfuld børstet aluminium.

Inde i maskinen var der også det, der dengang var en revolution – en Intel processor.

15 år senere, er Apple omsider ude med en ny opskrift.

Her er det de hysterisk effektive egenudviklede processorer man finder i maskinrummet, mens fortidens kulørte indslag nu forenes med det børstede letvægtsmetal.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune