Lovende performance-tal: Windows 11 bliver en del hurtigere end Windows 10

De første benchmark-tal for det kommende Windows 11-styresystem ser lovende ud.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få de første indikationer om hvor meget hurtigere Windows 11 er
  • Se, hvilke enheder der særligt får glæde af opdateringen
535
2:45 min
Normalt var drejebogen den samme gang efter gang.

Hver gang en ny Windows-version blev til, blev den læsset med features og funktioner, som tog for sig af systemressourcerne.

Det krævede derfor mere og mere af de eksisterende maskiner, når man eksempelvis sprang fra Windows 7 til Windows 8 og siden til Windows 10.

Og hos pc-producenterne udløste det ofte mersalg. Alle var glade - måske på nær hos brugerne.

Performance-test foretaget med de lækkede versioner af den kommende Windows 11, synes dog at vise, at den drejebog skal skrives om.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S