Acer Swift 3 til test: Det her er vejen frem for prisvenlige pc’er

Acer Swift 3 er ikke billigst, lækrest eller hurtigst – men den byder alligevel på det helt rigtig miks af komponenter.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør lige præcis denne Swift 3 så interessant
  • Derfor bør denne enhed danne skolde
  • Få Computerworlds dom over Acers lette laptop
740
3:45 min
Det har længe været sådan, at når du købte dig en prisvenlig laptop, så skulle du leve med, at dit udsyn til verden var en sløj forestilling.

Det var der to grunde til. Dels kunne du være sikker på, at din maskine var støbt i sløj plast og dels bød din skærm på matte farver og en ikke særlig skarp skærm.

Midt i al middelmådigheden, synes en ny klasse af maskiner nu at dukke op.

De er beklædt i noble letvægtsmaterialer, byder på ordentlige skærme i utraditionelt format, mens ydelsen og driftstiden slet ikke er dumme.

En sådan maskine leverer Acer med sin nyeste version af Swift 3.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S