Acer Swift 3 til test: Det her er vejen frem for prisvenlige pc’er

Acer Swift 3 er ikke billigst, lækrest eller hurtigst – men den byder alligevel på det helt rigtig miks af komponenter.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør lige præcis denne Swift 3 så interessant
  • Derfor bør denne enhed danne skolde
  • Få Computerworlds dom over Acers lette laptop
740
3:45 min
Det har længe været sådan, at når du købte dig en prisvenlig laptop, så skulle du leve med, at dit udsyn til verden var en sløj forestilling.

Det var der to grunde til. Dels kunne du være sikker på, at din maskine var støbt i sløj plast og dels bød din skærm på matte farver og en ikke særlig skarp skærm.

Midt i al middelmådigheden, synes en ny klasse af maskiner nu at dukke op.

De er beklædt i noble letvægtsmaterialer, byder på ordentlige skærme i utraditionelt format, mens ydelsen og driftstiden slet ikke er dumme.

En sådan maskine leverer Acer med sin nyeste version af Swift 3.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet