EPJ-bedømmelse: Vi bliver ikke klar til tiden

For første gang i de seneste år er bedømmelsen af amternes årlige præstation med indførelsen af elektroniske patientjournaler overvejende positiv. EPJ-Observatoriet giver arbejdet et lille ni-tal, men tror fortsat ikke på, at der er indført landsdækkende EPJ om 14 måneder.

Udviklingen inden for elektroniske patientjournaler (EPJ) er inde i en god gænge, lyder konklusionen i den årlige status-rapport fra EPJ-Observatoriet, der følger amternes arbejde med at indføre EPJ.

Det sker efter, at der er blevet arbejdet hårdt med den såkaldte grundstruktur i EPJ, som har været afprøvet i praksis forskellige steder.

Teknologien er ved at være moden, og der er opbakning fra amterne til standarden, lyder det i rapporten.

Umuligt med fuld dækning

Men fuld dækning på alle landets sygehuse ved indgangen til 2006 er umulig, konkluderer læge Søren Vingtoft, som sidder med i EPJ-Observatoriet.

- Det er meget positivt, at man overordnet er på rette vej, men det tager meget længere tid, end de fleste havde forestillet sig, siger han.

Han påpeger, at amternes aftale med regeringen om EPJ-udbredelse har så vage kriterier, at det for eksempel ikke er klart, om alle landets sygehuse skal være fuld dækkede i januar 2006, eller om det er nok at have en afdeling med EPJ eller være i delvis drift.

Alligevel giver han amternes samlede EPJ-præstation et lille ni-tal. Det er en noget højere karakter end den, som de seneste par års udtalelser fra EPJ-Observatoriet har lagt op til.

Meget langt i forhold til udlandet

- I forhold til udlandet er vi også meget langt. Men den praktiske anvendelse har vi kun lige taget fat på, siger Søren Vingtoft.

I Amtsrådsforeningen er kontorchef Lars Hagerup da også godt tilfreds med amternes præstation og mener selv, at rapporten netop anerkender, at amterne vil kunne leve op til økonomiaftalen med staten ved at have indført dele af det samlede EPJ-system på alle sygehuse ved udgangen af næste år.

- Vi har eksempelvis fokuseret på medicinmodulet og den kliniske proces, og medicinmodulet vil helt sikkert være klar, siger Lars Hagerup.

Han er også glad for, at EPJ-Observatoriet har noteret sig det øgede samarbejde mellem amterne omkring EPJ-udbredelsen.

Langt fra drift til reel brug

Rapporten konkluderer dog også, at man på mange sygehusafdelinger har måttet sande, at selv et fuld implementeret it-system til EPJ, som er sat i drift ikke er det samme som, at det fungerer i den praktiske dagligdag.

- Der skal gennemføres gennemgribende ændringer af personalets arbejdstilrettelæggelse og kvalifikationssammensætning. Ændringsprocesser, som kræver grundig planlægning og god tålmodighed i gennemførelsen, og som man kun lige har taget hul på, lyder det i rapporten.

Rapportens konklusioner præsenteres på EPJ-Observatoriets årlige konference, der finder sted torsdag og fredag i denne uge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos