EPJ-bedømmelse: Vi bliver ikke klar til tiden

For første gang i de seneste år er bedømmelsen af amternes årlige præstation med indførelsen af elektroniske patientjournaler overvejende positiv. EPJ-Observatoriet giver arbejdet et lille ni-tal, men tror fortsat ikke på, at der er indført landsdækkende EPJ om 14 måneder.

Udviklingen inden for elektroniske patientjournaler (EPJ) er inde i en god gænge, lyder konklusionen i den årlige status-rapport fra EPJ-Observatoriet, der følger amternes arbejde med at indføre EPJ.

Det sker efter, at der er blevet arbejdet hårdt med den såkaldte grundstruktur i EPJ, som har været afprøvet i praksis forskellige steder.

Teknologien er ved at være moden, og der er opbakning fra amterne til standarden, lyder det i rapporten.

Umuligt med fuld dækning

Men fuld dækning på alle landets sygehuse ved indgangen til 2006 er umulig, konkluderer læge Søren Vingtoft, som sidder med i EPJ-Observatoriet.

- Det er meget positivt, at man overordnet er på rette vej, men det tager meget længere tid, end de fleste havde forestillet sig, siger han.

Han påpeger, at amternes aftale med regeringen om EPJ-udbredelse har så vage kriterier, at det for eksempel ikke er klart, om alle landets sygehuse skal være fuld dækkede i januar 2006, eller om det er nok at have en afdeling med EPJ eller være i delvis drift.

Alligevel giver han amternes samlede EPJ-præstation et lille ni-tal. Det er en noget højere karakter end den, som de seneste par års udtalelser fra EPJ-Observatoriet har lagt op til.

Meget langt i forhold til udlandet

- I forhold til udlandet er vi også meget langt. Men den praktiske anvendelse har vi kun lige taget fat på, siger Søren Vingtoft.

I Amtsrådsforeningen er kontorchef Lars Hagerup da også godt tilfreds med amternes præstation og mener selv, at rapporten netop anerkender, at amterne vil kunne leve op til økonomiaftalen med staten ved at have indført dele af det samlede EPJ-system på alle sygehuse ved udgangen af næste år.

- Vi har eksempelvis fokuseret på medicinmodulet og den kliniske proces, og medicinmodulet vil helt sikkert være klar, siger Lars Hagerup.

Han er også glad for, at EPJ-Observatoriet har noteret sig det øgede samarbejde mellem amterne omkring EPJ-udbredelsen.

Langt fra drift til reel brug

Rapporten konkluderer dog også, at man på mange sygehusafdelinger har måttet sande, at selv et fuld implementeret it-system til EPJ, som er sat i drift ikke er det samme som, at det fungerer i den praktiske dagligdag.

- Der skal gennemføres gennemgribende ændringer af personalets arbejdstilrettelæggelse og kvalifikationssammensætning. Ændringsprocesser, som kræver grundig planlægning og god tålmodighed i gennemførelsen, og som man kun lige har taget hul på, lyder det i rapporten.

Rapportens konklusioner præsenteres på EPJ-Observatoriets årlige konference, der finder sted torsdag og fredag i denne uge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect