EPJ-bedømmelse: Vi bliver ikke klar til tiden

For første gang i de seneste år er bedømmelsen af amternes årlige præstation med indførelsen af elektroniske patientjournaler overvejende positiv. EPJ-Observatoriet giver arbejdet et lille ni-tal, men tror fortsat ikke på, at der er indført landsdækkende EPJ om 14 måneder.

Udviklingen inden for elektroniske patientjournaler (EPJ) er inde i en god gænge, lyder konklusionen i den årlige status-rapport fra EPJ-Observatoriet, der følger amternes arbejde med at indføre EPJ.

Det sker efter, at der er blevet arbejdet hårdt med den såkaldte grundstruktur i EPJ, som har været afprøvet i praksis forskellige steder.

Teknologien er ved at være moden, og der er opbakning fra amterne til standarden, lyder det i rapporten.

Umuligt med fuld dækning

Men fuld dækning på alle landets sygehuse ved indgangen til 2006 er umulig, konkluderer læge Søren Vingtoft, som sidder med i EPJ-Observatoriet.

- Det er meget positivt, at man overordnet er på rette vej, men det tager meget længere tid, end de fleste havde forestillet sig, siger han.

Han påpeger, at amternes aftale med regeringen om EPJ-udbredelse har så vage kriterier, at det for eksempel ikke er klart, om alle landets sygehuse skal være fuld dækkede i januar 2006, eller om det er nok at have en afdeling med EPJ eller være i delvis drift.

Alligevel giver han amternes samlede EPJ-præstation et lille ni-tal. Det er en noget højere karakter end den, som de seneste par års udtalelser fra EPJ-Observatoriet har lagt op til.

Meget langt i forhold til udlandet

- I forhold til udlandet er vi også meget langt. Men den praktiske anvendelse har vi kun lige taget fat på, siger Søren Vingtoft.

I Amtsrådsforeningen er kontorchef Lars Hagerup da også godt tilfreds med amternes præstation og mener selv, at rapporten netop anerkender, at amterne vil kunne leve op til økonomiaftalen med staten ved at have indført dele af det samlede EPJ-system på alle sygehuse ved udgangen af næste år.

- Vi har eksempelvis fokuseret på medicinmodulet og den kliniske proces, og medicinmodulet vil helt sikkert være klar, siger Lars Hagerup.

Han er også glad for, at EPJ-Observatoriet har noteret sig det øgede samarbejde mellem amterne omkring EPJ-udbredelsen.

Langt fra drift til reel brug

Rapporten konkluderer dog også, at man på mange sygehusafdelinger har måttet sande, at selv et fuld implementeret it-system til EPJ, som er sat i drift ikke er det samme som, at det fungerer i den praktiske dagligdag.

- Der skal gennemføres gennemgribende ændringer af personalets arbejdstilrettelæggelse og kvalifikationssammensætning. Ændringsprocesser, som kræver grundig planlægning og god tålmodighed i gennemførelsen, og som man kun lige har taget hul på, lyder det i rapporten.

Rapportens konklusioner præsenteres på EPJ-Observatoriets årlige konference, der finder sted torsdag og fredag i denne uge.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job