Morgen-briefing: Tilsyn: Facebooks smartbrille er for lette at smugoptage med / OnePlus skrotter toptelefon dette efterår / Jeff Bezos donerer 6,3 milliarder til naturbevarelse

Morgen-briefing: …Tilsyn: Facebooks smartbrille er for lette at smugoptage med / OnePlus skrotter toptelefon dette efterår / Jeff Bezos donerer 6,3 milliarder til naturbevarelse

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til dagens morgen-briefing fra Computerworld 21. september. Dagens overblik er sammensat af Niels de Boissezon.

Tilsyn: Facebooks smartbrille er for lette at smugoptage med

Facebook og solbrilleproducenten Ray-Ban tørnede tidligere på måneden sammen om at kreere en smartbrille, med udgangspunkt i Ray-Bans ikoniske Wayfarer design.

Smartsolbrillen bliver nu grillet af flere forskellige europæiske myndigheder, heriblandt det irske datatilsyn ’DPC’ og italienske ’Garante’ forbrugermyndighed, som begge så tvivl om hvorvidt en lysdiode tydeligt indikerer, når der bliver optaget med solbrillen.

Ifølge de irske myndigheder er den indbyggede lysdiode, som Facebook har inkluderet, for at indikere at der optages, ’meget lille’.

Det udgør ifælge myndigheder for en utilstrækkelig sikring, for at undgår snigoptagelser, vurderer myndigheden ifølge netmediet Techcrunch.

OnePlus skrotter toptelefon dette efterår

Den kinesiske smartphone-producent OnePlus dropper sin ellers mangeårige tradition for at søsætte to flagskibstelefoner om året, heraf en såkaldte T-model i efteråret.

Det bliver altså ikke til nogen efterårsopdatering af OnePlus 9, i form af en OnePlus 9T.

Det oplyser OnePlus CEO Pete Lau ved et interview, skriver netmediet The Verge.

Jeff Bezos donerer 6,3 milliarder til naturbevarelse

Klodens rigeste mand og Amazon-stifter Jeff Bezos giver flere af sine milliarder til velgørenhed denne uge, ved at øremærke en milliard dollar, godt 6,3 milliarder kroner til naturbevarelse.

Det skriver finansmediet CNBC.

Donationen bliver en del af Bezos’ eksisterende ’Bezos Earth Fund’, en velgørenhedsfond på over 10 milliarder dollar øremærket til at støtte forskning i, aktiviteter og organisationer der adresserer klimaforandringer.

Trifork vil skabe børnehospital i verdensklasse med BørneRiget Fonden

It-virksomheden Trifork indgår partnerskab med BørneRiget Fonden om at skabe et banebrydende hospital for børn, unge og fødende i verdensklasse.

Direktør for BørneRiget Fonden Louise Schønau siger: ”Jeg ser frem til at BørneRiget Fonden sammen med blandt andet Trifork kan hjælpe BørneRiget til at forbedre vilkårene for fremtidige generationer og sætte nye standarder for hospitalsophold og behandlinger blandt børn, unge og fødende.”

Trifork VP i Digital Health Karen Skjerbæk Jørgensen forudser, at kernebehandling skal udbygges med oplevelser.

”Næste skridt inden for sundheds-IT er for os hos Trifork at give oplevelser ud over kernebehandlingen. Oplevelser, der er med til at fremme bedringen ved at motivere til mere aktivitet, socialt samvær og dermed gladere børn. Derfor er vi meget glade for at være blevet partner med BørneRiget Fonden,” forklarer hun i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S