Trifork opjusterer: Omsætning lander 37 millioner kroner over forventet

Trifork ser ud til at slutte regnskabsåret 2021 over forventningerne.

Artikel top billede

Aarhusianske Trifork lægger op til endnu et jubelregnskab for 2021. I en selskabsmeddelelse løfter selskabet nemlig forventningerne til både omsætning og resultater for regnskabsåret 2021

Trifork Holding AG estimater for omsætningen opjusteres således med fem millioner euro, godt 37 millioner kroner, så omsætningen samlet lander mellem 150 og 155 millioner euro.

Resultatet (EBITDA) for Trifork Segment opjusteres med godt 10 miilioner kroner fra en mellem 26 og 28,5 millioner euro til i stedet at lande mellem 27,5 og 30 millioner.

I Trifork Group øges forventningerne til driftsresultatet også, men med mere beskedne 0,2 millioner euro eller 1,5 millioner kroner til et samlet resultat mellem 13,0 og 15,5 millioner euro.

Bag opjusteringen er stærk operationel performance og en klarere udsigt til pipelinen for resten af året, oplyser selskabet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S