Anmeldelse: Switch OLED er en solid opdatering af Nintendos populære konsol

Mens vi venter på stærkere hardware fra den japanske gigant, er det blevet til en lækker opdatering af skærmen og et par velkomne finjusteringer.

Artikel top billede

Designet ligner umiddelbart den første version meget, men forskellighederne ses når man tager konsollen i brug.
Foto: Thomas Nielsen.

Det er lidt svært at forstå at det allerede er fire år siden Nintendo sendte deres Switch-konsol på markedet. Kombinationen af stationær og holdholdt konsol virkede dengang på papiret ikke synderligt overbevisende. Den japanske gigant viste dog hurtigt hvordan den unikke tilgang bedste kunne bruges, og med en fantastisk skare af stærke udgivelser lige siden, er Switch-konsollen blevet en massiv succes med over 89 millioner solgte enheder på nuværende tidspunkt.

Et spørgsmål har dog fulgt konsollen nærmest siden dens lancering, for på trods af at det mildest talt er imponerende hvad alverdens software-udviklere har været i stand til at hive ud af den aldrende Nvidia-hardware, er Switch milevidt fra både Xbox og PlayStation 5 hvad angår de tekniske hestekræfter – så hvor er den opdaterede version blevet af?

Svaret er den nye Switch – OLED, men alt efter hvad man havde forventet af en opdateret version af konsollen, bør man være helt klar over hvad opdateringen består af.

Mest iøjefaldende er naturligvis den nye OLED-skærm, der foruden fantastisk farvegengivelse, er vokset i størrelse så der nu er er tale om en skærm på 7”. Det er naturligvis ikke en voldsom forskel i forhold til forgængerens 6.2”, men udgør alligevel en større forskel end man skulle tro når konsollen tages i brug, og så ser den nye version væsentligt mere moderne ud fordi kanten rundt om skærmen nu er blevet mindre.

Switch OLED er blevet en smule tungere end sine forgængere og vejer nu 420g, hvilket dog ikke er noget man bemærker i brug, og så er den interne lagerkapacitet blevet opgraderet fra 32GB til 64GB, hvilket dog stadig betyder at det anbefales at tilføje et ekstra flash-kort til konsollen. De interne højtalere har også modtaget en mærkbar opgradering og lyder bedre end før. Nintendo åbnede dog for nyligt op for brugen af Bluetooth-høretelefoner på Switch, og få højtalere i mikro-format vil kunne konkurrere med et par gode høretelefoner.

Den udskældte fod fra den første Switch-model, som skulle tages i brug hvis konsollen skulle bruges i stående stand, har modtaget en markant forbedring med en støtte der nu følger stort set hele konsollens længde. Det betyder langt mere stabilitet og mindre risiko for et knæk i plastikken.

Docken som bruges hvis man ønsker at sætte sin Switch til fladskærmen, er også blevet opdateret således at den nu indeholder en Ethernet-port. Samtidigt er den sliske hvor konsollen sættes ned i, blevet gjort bredere for at undgå nogle af de ridser i skærmen, som Switch ejer oplevede når de bruge den første version.

Alle disse forbedringer betyder at Switch OLED på alle kanter og leder lyder bedre, ser bedre ud, og føles bedre end tidligere. Hvorvidt det er kombinationen af vægten, den større skærm og de små opdateringer af det fysiske design der gør forskellen, er svært at sætte en finger på, men den opdaterede version føles som en mere solid version af den populære konsol, der samtidigt smager mere af voksen gadget end kulørt legetøj.

Skiftet til en OLED-skærm betyder også at mange af de bedste udgivelser ser bedre ud end nogensinde før. Nintendos forkærlighed for at bruge hele farvepaletten får spil som Super Mario Odyssey, Splatoon 2 og Mario Kart 8 Deluxe til at skinne, mens det nye Metroid: Dread ser ud som var det skabt specifikt til den nye skærm.

Der er ingen tvivl om at Switch OLED er en solid opgradering af den oprindelige konsol, men spørgsmålet er om det vil være nok? Tegra-chippen fra Nvidia som er hjertet i Switch, blev oprindeligt annonceret hele vejen tilbage i 2015, og trods at det nærmest er mirakuløst at se hvad Nintendo og deres nærmeste samarbejdspartnere har formået at hive ud af den, er den begyndt at vise sin alder.

Hvis du allerede ejer en Switch bør du prøve OLED-versionen først inden du fortager en opgradering, men har du endnu ikke købt konsollen og overvejer at gøre det i den nærmeste fremtid, er der ingen vej uden om Swich OLED. Det er den bedste Nintendo-konsol der kan købes på markedet lige nu, men derfor håber vi stadig på en mere markant opgradering snart.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S