Dansker ny topchef for Microsoft BS i EMEA

Microsoft har udnævnt danskeren Klaus Holse Andersen til øverste chef for Business Solutions (MBS) i EMEA. Stillingen er spritny og skal sikre, at udviklingsfolkene i Vedbæk holder sig fremme i skoene. Jens Moberg udvider samtidig sit ansvarsområde til at indbefatte de nordiske lande, som Klaus Holse Andersen tidligere regerede.

Strategien for Microsoft Business Solutions (MBS) i Europa, Mellemøsten og Afrika skal fremover fastsættes og fastholdes af Klaus Holse Andersen, der tiltræder en ny stilling som chef for området.

Den nye MBS-topchef vil herudover lægge fokus i Vedbæk, hvor frøene til de fremtidige produkter skal gives de rette vækstbetingelser.

Siden Navision-stifteren Preben Damgaard forlod Microsoft har ansvaret på MBS i Europa været spredt, men nu samles det igen under Klaus Holse Andersen.

- Målet er at skabe en tættere forankring af Europa i det globale lederteam inden for Microsoft Business Solution, siger Klaus Holse Andersen.

Hans tidligere ansvarsområde inden for Microsoft bliver overtaget af Jens Moberg, der fremover vil have ansvaret for såvel Nordeuropa som Syd- og Centraleuropa.

Og Klaus Holse Andersen vurderer, at Jens Moberg godt kan gabe over den mundfuld.

- Vi tror, at det kan lade sig gøre at have alle landene under en hat. Det er lande, som kører godt, men det bliver selvfølgelig en ekstra udfordring for Jens, siger chefkollegaen.

Jens Moberg får ansvaret for 4.000 medarbejdere og en omsætning, der udgør omkring 40 procent af Microsofts samlede salg i EMEA, der dækker Europa, Mellemøsten og Afrika.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S