Lovende tal: Ny Intel-processor kan hamle op med Apples vilde M1 Max processor

Nye benchmark-resultater indikerer, at Intel er i gang med et comeback på laptop-scenen.

Artikel top billede

Den amerikanske chip-gigant Intel har igennem lang tid måtte se sig udkonkurreret af først AMD og senest Apple og sine vilde M1-processorer, når det gælder ydelse i laptop-format.

En stribe tests fra benchmark-programmet Geekbench indikerer dog, at Intels kommende top-processor igen kan bide skeer med de stærkeste på markedet.

I benchmark-programmets database optræder resultater fra en gamer-laptop fra Gigabytes Aeros serie med en særlig 12. generations Core i7-12800H processor ombord.

Denne mønstrer med i alt 14 regnekerner, der tilsammen kan bearbejde 20 regnetråde på en gang, som leverer en score på 1.654 og 9.618 points i henholdsvis enkelt-kerne og multi-kerne disciplinerne, skriver laptopmediet Notebookcheck.

Det betyder, at den yder omkring 21 procent højere end forgængeren i 11. generations core og 26 procent over konkurrenten Ryzen 9 5900HX fra AMD når alle regnekerner sættes i sving. Forspringet svinder dog ind til henholdsvis 12 og 17 procent målt på en enkel tråds ydelse, noterer mediet.

Haler ind på Apple

En ny test foretaget med en anden maskine baseret på selvsamme processor, en Razer Blade årgang 2022, tegner et endnu lysere billede for Intels nye CPU, skriver netmediet Digitaltrends.

Her leveres hele 1.791 points og 12.636 points i de to discipliner, hvilket får Intels nye processor til at matche Apples vilde M1 Max processor, hvis 10 kerner kan leverer 1.773 points og 12.636 points i de to discipliner.

Hvorvidt de resultater står til troende vil blive be- eller afkræftet i starten af 2022, hvor de første maskiner med Intels nye drøn forventes at debutere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS