Denne fikse oplader kan erstatte alle dem, du ejer i forvejen

Denne kompakte oplader tilbyder hele tre ting på en gang.

Artikel top billede

(Foto: Anker PR)

Døjer du med at slæbe på en mindre sværm af kluntede opladere, hver gang du er på farten, kan dit liv med al sandsynlighed gøres noget rarere med en af tech-messen CES 2022 mindre og nemt oversete nyheder.

Nyheden hedder Anker Nano II 100W eller blot ’Anker 736’ og er i al enkelhed en oplader, der kan lade både din pc, tablet og smartphone på en gang – mens dens samtidig er klodens mindste af sin slags.

Her har tilbehørs-specialisten Anker altså forenet to gange USB-C porte samt en enkel USB-A, i en enhed, som fylder det samme som en typisk mobiloplader.

I modsætning til mobilopladeren, kan der dog leveres op til 100 watts strøm – nok til at brødføde langt de fleste bærbare maskiner. Trækker du dog strøm fra alle tre stik på en gang, vil effekten dog blive delt mellem de forskellige udgange.

Den understøtter standarder som PowerIQ 3.0 og PPS samt Samsungs ’Super Fast’ lynladning.

Opladeren er klar til salgsdebut en gang mars i en sort eller hvid variant. Den står til at debutere med et prisskilt på 79 amerikanske dollar, eller knap 520 kroner, før eventuelle afgifter og moms.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S