Denne fikse oplader kan erstatte alle dem, du ejer i forvejen

Denne kompakte oplader tilbyder hele tre ting på en gang.

Artikel top billede

(Foto: Anker PR)

Døjer du med at slæbe på en mindre sværm af kluntede opladere, hver gang du er på farten, kan dit liv med al sandsynlighed gøres noget rarere med en af tech-messen CES 2022 mindre og nemt oversete nyheder.

Nyheden hedder Anker Nano II 100W eller blot ’Anker 736’ og er i al enkelhed en oplader, der kan lade både din pc, tablet og smartphone på en gang – mens dens samtidig er klodens mindste af sin slags.

Her har tilbehørs-specialisten Anker altså forenet to gange USB-C porte samt en enkel USB-A, i en enhed, som fylder det samme som en typisk mobiloplader.

I modsætning til mobilopladeren, kan der dog leveres op til 100 watts strøm – nok til at brødføde langt de fleste bærbare maskiner. Trækker du dog strøm fra alle tre stik på en gang, vil effekten dog blive delt mellem de forskellige udgange.

Den understøtter standarder som PowerIQ 3.0 og PPS samt Samsungs ’Super Fast’ lynladning.

Opladeren er klar til salgsdebut en gang mars i en sort eller hvid variant. Den står til at debutere med et prisskilt på 79 amerikanske dollar, eller knap 520 kroner, før eventuelle afgifter og moms.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks