Google taber kæmperetssag – og det er noget møg for Chromecast- og Home-brugere

Google har tabt stort i en afgørende patentsag. I stedet for at betale for licenser foretrækker selskabet at fjerne funktioner hos sine brugere.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Google har tabt en afgørende patentsag med lyd- og streamingspecialisten Sonos, som i alt omhandler fem patenter, som Google har forbrudt sig imod ifølge den endelige afgørelse fra de amerikanske patentmyndigheder.

Derfor er selskabet nu i fuld gang med at fjerne software-funktioner fra sin bredde vifte af Nest Audio, Chromecast og Pixel produkter for at imødekomme dommen, skriver tech-mediet Ars Technica.

Dommen betyder i yderste instans, at Google kan risikere et salgsforbud af en række af sine enheder, hvis ikke patentbruddet afrettes.

Så meget forringes Google-produkterne

Googles patent-brud betyder, at flere brugbare funktioner pilles ud af smart-højttalere såsom Nest-serien eller lydenheder som Chromecast Audio.

For brugerne betyder det forringet funktionalitet, som dokumenteret i Nest Community, hvor en talsperson fra Google præciserer, hvad ændringerne vil medføre.

Brugere vil fremover opleve, at volumen på multirumshøjttalere vil skulle justeres enkeltvis. Dertil vil de enkelte højttalergrupper ikke kunne styres samlet med ens mobils lydstyrkeknapper eller via stemmestyring.

Visse Google Cast-enheder såsom JBL’s eller Lenovos vil få behov for en opdatering til firmware version 1.52.272222, før de fungerer hensigtsmæssigt.

En meleret sejr for Sonos

Selvom Sonos i en meddelelse glæder sig over, at det får medhold i samtlige fem patentsager i sagsanlægget, ærgrer selskabet sig over, at Google vælger at fjerne funktionalitet fremfor at betale licens til Sonos.

”Det er en mulighed for Google at forringe eller fjerne produkt features på en måde der omgår forbuddet som ITC (der amerikanske handelstilsyn) pålægger. Men mens Google altså kan forringe brugeroplevelsen for at undgå forbuddet, vil produkterne fortsætte med at bryde med dusinvis af Sonos patenter, uretfærdigheden vil fortsætte, og skaden forvoldt på Sonos vil forværres,” lyder det fra selskabet som appellerer til, at Google betaler licens for brug af Sonos’ patenter:

”Alternativt kunne Google – i lighed med andre virksomheder – betale en fair licens for de teknologier som de har tilegnet sig fejlagtigt.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S