Google taber kæmperetssag – og det er noget møg for Chromecast- og Home-brugere

Google har tabt stort i en afgørende patentsag. I stedet for at betale for licenser foretrækker selskabet at fjerne funktioner hos sine brugere.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Google har tabt en afgørende patentsag med lyd- og streamingspecialisten Sonos, som i alt omhandler fem patenter, som Google har forbrudt sig imod ifølge den endelige afgørelse fra de amerikanske patentmyndigheder.

Derfor er selskabet nu i fuld gang med at fjerne software-funktioner fra sin bredde vifte af Nest Audio, Chromecast og Pixel produkter for at imødekomme dommen, skriver tech-mediet Ars Technica.

Dommen betyder i yderste instans, at Google kan risikere et salgsforbud af en række af sine enheder, hvis ikke patentbruddet afrettes.

Så meget forringes Google-produkterne

Googles patent-brud betyder, at flere brugbare funktioner pilles ud af smart-højttalere såsom Nest-serien eller lydenheder som Chromecast Audio.

For brugerne betyder det forringet funktionalitet, som dokumenteret i Nest Community, hvor en talsperson fra Google præciserer, hvad ændringerne vil medføre.

Brugere vil fremover opleve, at volumen på multirumshøjttalere vil skulle justeres enkeltvis. Dertil vil de enkelte højttalergrupper ikke kunne styres samlet med ens mobils lydstyrkeknapper eller via stemmestyring.

Visse Google Cast-enheder såsom JBL’s eller Lenovos vil få behov for en opdatering til firmware version 1.52.272222, før de fungerer hensigtsmæssigt.

En meleret sejr for Sonos

Selvom Sonos i en meddelelse glæder sig over, at det får medhold i samtlige fem patentsager i sagsanlægget, ærgrer selskabet sig over, at Google vælger at fjerne funktionalitet fremfor at betale licens til Sonos.

”Det er en mulighed for Google at forringe eller fjerne produkt features på en måde der omgår forbuddet som ITC (der amerikanske handelstilsyn) pålægger. Men mens Google altså kan forringe brugeroplevelsen for at undgå forbuddet, vil produkterne fortsætte med at bryde med dusinvis af Sonos patenter, uretfærdigheden vil fortsætte, og skaden forvoldt på Sonos vil forværres,” lyder det fra selskabet som appellerer til, at Google betaler licens for brug af Sonos’ patenter:

”Alternativt kunne Google – i lighed med andre virksomheder – betale en fair licens for de teknologier som de har tilegnet sig fejlagtigt.”

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory