Nye tal i konsolkrigen: Sådan ser Xbox salget ud i forhold PlayStation

Microsoft har haft held med at navigere i den verserende komponent-tørke og det styrker selskabet i sin kamp mod ærkerivalen fra Sony.

Artikel top billede

Salget af spillekonsoller har, ligesom al andet forbrugerelektronik, været ramt af at komponenterne igennem det seneste år har været yderst svære at få fingre i.

Til trods for det, synes Microsoft at have haft held med at få fremstillet og udbredt sin nye kollektion af Xbox X og S spillekonsoller.

Salgstallet ligger ifølge analytikker Daniel Ahmad på 12 millioner solgte enheder, hvilket gør det til den bedst sælgende Xbox-model i Microsofts historie, skriver netmediet OnMSFT.

Microsoft strategi med at satse på to heste, den avancerede og fuldt udstyrede Xbox X samt den billigere og enklere Xbox S har betydet, at Microsoft har haft forskellige komponenter at vælge imellem.

Seneste tal fra november måned af, indikerer dog, at den mere prisvenlige Xbox S synes at trække fra sin dyrere søskende, når det gælder salgstal. Xbox-chef Phil Spencer har dog tidligere antydet, at S-modellen sandsynligvis ville blive den bedst sælgende i denne generation.

Indhenter ikke PlayStation

Mens Microsofts konsol har haft sine bedste styksalg til dato, synes det ikke at være nok til at indhente ærkerivalen fra Sony: PlayStation 5.

Der foreligger ikke nogle direkte sammenlignelige salgstal, men sidste status fra oktober 2021 lyder, at Sony dengang fik solgt i 13,4 millioner PS5-konsoller på globalt plan.

Lægger man den hektiske jule-trimesters salgstal oveni, vil der fortsat være et godt stykke ned til Microsoft Xbox-salgstal.

Annonce

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S