Nye tal i konsolkrigen: Sådan ser Xbox salget ud i forhold PlayStation

Microsoft har haft held med at navigere i den verserende komponent-tørke og det styrker selskabet i sin kamp mod ærkerivalen fra Sony.

Artikel top billede

Salget af spillekonsoller har, ligesom al andet forbrugerelektronik, været ramt af at komponenterne igennem det seneste år har været yderst svære at få fingre i.

Til trods for det, synes Microsoft at have haft held med at få fremstillet og udbredt sin nye kollektion af Xbox X og S spillekonsoller.

Salgstallet ligger ifølge analytikker Daniel Ahmad på 12 millioner solgte enheder, hvilket gør det til den bedst sælgende Xbox-model i Microsofts historie, skriver netmediet OnMSFT.

Microsoft strategi med at satse på to heste, den avancerede og fuldt udstyrede Xbox X samt den billigere og enklere Xbox S har betydet, at Microsoft har haft forskellige komponenter at vælge imellem.

Seneste tal fra november måned af, indikerer dog, at den mere prisvenlige Xbox S synes at trække fra sin dyrere søskende, når det gælder salgstal. Xbox-chef Phil Spencer har dog tidligere antydet, at S-modellen sandsynligvis ville blive den bedst sælgende i denne generation.

Indhenter ikke PlayStation

Mens Microsofts konsol har haft sine bedste styksalg til dato, synes det ikke at være nok til at indhente ærkerivalen fra Sony: PlayStation 5.

Der foreligger ikke nogle direkte sammenlignelige salgstal, men sidste status fra oktober 2021 lyder, at Sony dengang fik solgt i 13,4 millioner PS5-konsoller på globalt plan.

Lægger man den hektiske jule-trimesters salgstal oveni, vil der fortsat være et godt stykke ned til Microsoft Xbox-salgstal.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub