Nye tal i konsolkrigen: Sådan ser Xbox salget ud i forhold PlayStation

Microsoft har haft held med at navigere i den verserende komponent-tørke og det styrker selskabet i sin kamp mod ærkerivalen fra Sony.

Artikel top billede

Salget af spillekonsoller har, ligesom al andet forbrugerelektronik, været ramt af at komponenterne igennem det seneste år har været yderst svære at få fingre i.

Til trods for det, synes Microsoft at have haft held med at få fremstillet og udbredt sin nye kollektion af Xbox X og S spillekonsoller.

Salgstallet ligger ifølge analytikker Daniel Ahmad på 12 millioner solgte enheder, hvilket gør det til den bedst sælgende Xbox-model i Microsofts historie, skriver netmediet OnMSFT.

Microsoft strategi med at satse på to heste, den avancerede og fuldt udstyrede Xbox X samt den billigere og enklere Xbox S har betydet, at Microsoft har haft forskellige komponenter at vælge imellem.

Seneste tal fra november måned af, indikerer dog, at den mere prisvenlige Xbox S synes at trække fra sin dyrere søskende, når det gælder salgstal. Xbox-chef Phil Spencer har dog tidligere antydet, at S-modellen sandsynligvis ville blive den bedst sælgende i denne generation.

Indhenter ikke PlayStation

Mens Microsofts konsol har haft sine bedste styksalg til dato, synes det ikke at være nok til at indhente ærkerivalen fra Sony: PlayStation 5.

Der foreligger ikke nogle direkte sammenlignelige salgstal, men sidste status fra oktober 2021 lyder, at Sony dengang fik solgt i 13,4 millioner PS5-konsoller på globalt plan.

Lægger man den hektiske jule-trimesters salgstal oveni, vil der fortsat være et godt stykke ned til Microsoft Xbox-salgstal.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S