Med denne app gør Google det ekstremt meget lettere at skifte til Android

Det skulle gerne snart blive meget enklere at flytte fra iPhone til Android.

Artikel top billede

(Foto: Adrien)

En af de helt store udfordringer ved at skifte fra et mobil-økosystem til et andet, har altid været, at der svært at få overført den efterhånden bugnende bunke af data, som en mobil gemmer på.

Kalendere, kontakter og mails er relativt nemme at overføre, mens fotos og videoer skaber udfordringer på grund af de rå datamængder involveret.

Efter femten år som bannerfører for Android-styresystemet er Google nu omsider på trapperne med en app, der letter den proces gevaldigt.

App’en hedder ’Switch to Android’ og er tiltænkt brugerne i det andet store mobiløkosystem, iOS fra Apple og de tilhørende iPhones.

Med denne overføres alle mobilindstillinger, mens navnligt enhedens fotos, videos samt iCloud-kopier overføres til Googles pendant, Google Fotos.

For at undgå lange ventetider under seancen, kan overførslen speedes markant op ved at benytte iPhonens Lightning-kabel.

App’en er ikke tilgængelig endnu, men oplysningerne om Googles da modtager app’en er tilgængelig i en test-version, som netmediet 9to5Google har fået indsigt i.

Apple-kopi

Apple har siden 2015 tilbudt en lignende app, kaldet ’Move to iOS’, som i snart syv år har assisteret Android-brugere i deres skifte til Apples iPhone og det tilhørende iOS-styresystem.

Denne kan hentes i dag på Googles Play Store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect