Med denne app gør Google det ekstremt meget lettere at skifte til Android

Det skulle gerne snart blive meget enklere at flytte fra iPhone til Android.

Artikel top billede

(Foto: Adrien)

En af de helt store udfordringer ved at skifte fra et mobil-økosystem til et andet, har altid været, at der svært at få overført den efterhånden bugnende bunke af data, som en mobil gemmer på.

Kalendere, kontakter og mails er relativt nemme at overføre, mens fotos og videoer skaber udfordringer på grund af de rå datamængder involveret.

Efter femten år som bannerfører for Android-styresystemet er Google nu omsider på trapperne med en app, der letter den proces gevaldigt.

App’en hedder ’Switch to Android’ og er tiltænkt brugerne i det andet store mobiløkosystem, iOS fra Apple og de tilhørende iPhones.

Med denne overføres alle mobilindstillinger, mens navnligt enhedens fotos, videos samt iCloud-kopier overføres til Googles pendant, Google Fotos.

For at undgå lange ventetider under seancen, kan overførslen speedes markant op ved at benytte iPhonens Lightning-kabel.

App’en er ikke tilgængelig endnu, men oplysningerne om Googles da modtager app’en er tilgængelig i en test-version, som netmediet 9to5Google har fået indsigt i.

Apple-kopi

Apple har siden 2015 tilbudt en lignende app, kaldet ’Move to iOS’, som i snart syv år har assisteret Android-brugere i deres skifte til Apples iPhone og det tilhørende iOS-styresystem.

Denne kan hentes i dag på Googles Play Store.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos