Med denne app gør Google det ekstremt meget lettere at skifte til Android

Det skulle gerne snart blive meget enklere at flytte fra iPhone til Android.

Artikel top billede

(Foto: Adrien)

En af de helt store udfordringer ved at skifte fra et mobil-økosystem til et andet, har altid været, at der svært at få overført den efterhånden bugnende bunke af data, som en mobil gemmer på.

Kalendere, kontakter og mails er relativt nemme at overføre, mens fotos og videoer skaber udfordringer på grund af de rå datamængder involveret.

Efter femten år som bannerfører for Android-styresystemet er Google nu omsider på trapperne med en app, der letter den proces gevaldigt.

App’en hedder ’Switch to Android’ og er tiltænkt brugerne i det andet store mobiløkosystem, iOS fra Apple og de tilhørende iPhones.

Med denne overføres alle mobilindstillinger, mens navnligt enhedens fotos, videos samt iCloud-kopier overføres til Googles pendant, Google Fotos.

For at undgå lange ventetider under seancen, kan overførslen speedes markant op ved at benytte iPhonens Lightning-kabel.

App’en er ikke tilgængelig endnu, men oplysningerne om Googles da modtager app’en er tilgængelig i en test-version, som netmediet 9to5Google har fået indsigt i.

Apple-kopi

Apple har siden 2015 tilbudt en lignende app, kaldet ’Move to iOS’, som i snart syv år har assisteret Android-brugere i deres skifte til Apples iPhone og det tilhørende iOS-styresystem.

Denne kan hentes i dag på Googles Play Store.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse