Med denne app gør Google det ekstremt meget lettere at skifte til Android

Det skulle gerne snart blive meget enklere at flytte fra iPhone til Android.

Artikel top billede

(Foto: Adrien)

En af de helt store udfordringer ved at skifte fra et mobil-økosystem til et andet, har altid været, at der svært at få overført den efterhånden bugnende bunke af data, som en mobil gemmer på.

Kalendere, kontakter og mails er relativt nemme at overføre, mens fotos og videoer skaber udfordringer på grund af de rå datamængder involveret.

Efter femten år som bannerfører for Android-styresystemet er Google nu omsider på trapperne med en app, der letter den proces gevaldigt.

App’en hedder ’Switch to Android’ og er tiltænkt brugerne i det andet store mobiløkosystem, iOS fra Apple og de tilhørende iPhones.

Med denne overføres alle mobilindstillinger, mens navnligt enhedens fotos, videos samt iCloud-kopier overføres til Googles pendant, Google Fotos.

For at undgå lange ventetider under seancen, kan overførslen speedes markant op ved at benytte iPhonens Lightning-kabel.

App’en er ikke tilgængelig endnu, men oplysningerne om Googles da modtager app’en er tilgængelig i en test-version, som netmediet 9to5Google har fået indsigt i.

Apple-kopi

Apple har siden 2015 tilbudt en lignende app, kaldet ’Move to iOS’, som i snart syv år har assisteret Android-brugere i deres skifte til Apples iPhone og det tilhørende iOS-styresystem.

Denne kan hentes i dag på Googles Play Store.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos