Intels surprise-processor er igen klodens hurtigste

Ingen ved siden af og ingen over Intels nyeste Core i9 CPU, når det gælder gaming.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Blot få dage efter at chip-producenten AMD kunne løfte sløret for sin særlige gaming-fokuserede Ryzen 7 processor med ekstra meget cache, Ryzen 7 5800X3D, er Intel klar med et modtræk, som også har gamerne in mente.

Selskabet er nemlig ude med lidt af et overraskelsesangreb med en uannonceret Core i9 12900KS, som pludselig er at finde i den amerikanske nethandel, hos e-butikken Newegg, skriver PCWorld.

Her er tale om en total-udboret version af Intels i forvejen vilde Core i9-12900K, hvor den maksimale frekvens løftes fra 5,2 GHz til vilde 5,5 GHz.

Der bydes altså fortsat på otte performance-kerner samt otte strømvenlige kerner, der tilsammen kan arbejde med 24 regnetråde på en gang.

Mens 12900K maksimalt kan sluge 241 watt strøm, løfter 12900KS forbrugsloftet til 260 watt.

Overhaler AMD-drøn – prisen er derefter

Den hastigt snurrende Intel processor, skulle med sin øgede frekvenser igen kunne distancere AMD’s særlige 5800X3D processor, som ifølge AMD skulle være ’hurtigst bland udvalgte titler ved 1080p opløsning’.

Fordelen er dog udvisket af, at Intel nu altså tilbyder en endnu hurtigere udgave af den 12900K processor, som AMD sammenligner sig med. Samtidig gør AMD processorens opbygning, at den ikke kan overclockes modsat Intels nye gamer-CPU.

Processoren har været på tapetet siden Intel ved CES-messen i starten af 2022 teasede med, at der altså var en frekvens-konge på vej.

Mens Intel officielt tager 599 amerikanske dollar for sin 12900K og AMD's Ryzen står til at debutere sidst i april til 449 dollar, er 12900KS prismæssigt i en helt anden liga.

Newegg-prisen lyder her på 800 amerikanske dollar, hvilket svarer til hele 5.425 danske kroner – vel at mærke før eventuel moms og told er medregnet.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura