En solid ny feature styrer mod Microsofts Edge-browser: Indbygget VPN

Microsofts Edge-browser bliver styrket med en solid sikkerhedsfeature.

Artikel top billede

Microsoft er i færd med at integrere et virtuelt privat netværk, eller VPN, ind i kommende versioner af selskabets Edge-browser.

Funktionen omtales på selskabets hjemmeside, hvor den kaldes for ’Microsoft Edge Secure Network’.

Med denne slået til, vil brugerne få krypteret deres browser-data, mens der surfes på nettet og dermed forhindre netværksudbydere eller andre infrastruktur-selskaber fra at følge ens gøren og laden på nettet - i dette tilfælde med undtagelse af Microsoft selv, da tjenesten kræver en Microsoft konto.

VPN slører også brugeres lokationsoplysninger, hvilket gør dem populære til at tilgår lokationsbestemte sider eller tjenester, såsom udenlandske streamingstjenester indhold.

Den indbyggede Edge-VPN kan ikke afprøves endnu, skriver entusiastmediet XDA Developpers, som noterer at den endnu ikke er integreret i Microsoft beta-versioner af Edge, heriblandt udvikler-kanalerne.

Tjenesten er baseret på sikkerhedsvirksomheden Cloudflare VPN-løsning.

Selve tjenesten vil være begrænset til en bestemt mængde data, hvor den første gigabyte sikret internettrafik er gratis, hvilket andet lige indikerer, at der vil skulle betales for yderlige VPN-trafik.

Ander browsere som Mozilla, Opera og Brave tilbyder også indbyggede VPN-funktioner, om end Microsoft Edge står til at bliver en af de mest udbredte browser med en VPN-feature ombord.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect