Microsoft arbejder på en ’light’ version af Outlook til sløve telefoner

Microsofts barsler med en light-version af Outlook'appen til sløve Android-telefoner.

Artikel top billede

Det skal være hurtigere og enklere at gå til ens mail-bakke, når man bruger Outlooks mobil-app på Android-enheder.

Det er målsætningen med Microsofts kommende light-udgave af Outlook til Android, kaldet Outlook Lite.

App’en er kommet på Microsoft 365's app-roadmap den 30. juni, hvor den kort beskrives som: ”En Android app der bringer de væsentligste Outlook-fordele i en mindre app-pakke med høj ydelse til low-end enheder på ethvert netværk.”

Ud over at være tiltænkt aldrende eller budget-smartphones, antydes det, at offline-funktionalitet vil være indbygget for at kunne fungere på netværk af varierende kvalitet.

Microsoft har i forvejen skabt en light-version af Outlook til selskabets web-version af mail-programmet til 365-kontorpakken.

I ’Outlook lite’ er de basale mail-funktioner, mens der må undværes mere forretningskritiske funktioner som blandt andet gruppe-funktioner, håndtering af mødelokale, kalenderdeling og mail-kvitteringer.

Se forskellene på den almindelige og light-version af Outlook 365 web-app'en her.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S