Microsoft arbejder på en ’light’ version af Outlook til sløve telefoner

Microsofts barsler med en light-version af Outlook'appen til sløve Android-telefoner.

Artikel top billede

Det skal være hurtigere og enklere at gå til ens mail-bakke, når man bruger Outlooks mobil-app på Android-enheder.

Det er målsætningen med Microsofts kommende light-udgave af Outlook til Android, kaldet Outlook Lite.

App’en er kommet på Microsoft 365's app-roadmap den 30. juni, hvor den kort beskrives som: ”En Android app der bringer de væsentligste Outlook-fordele i en mindre app-pakke med høj ydelse til low-end enheder på ethvert netværk.”

Ud over at være tiltænkt aldrende eller budget-smartphones, antydes det, at offline-funktionalitet vil være indbygget for at kunne fungere på netværk af varierende kvalitet.

Microsoft har i forvejen skabt en light-version af Outlook til selskabets web-version af mail-programmet til 365-kontorpakken.

I ’Outlook lite’ er de basale mail-funktioner, mens der må undværes mere forretningskritiske funktioner som blandt andet gruppe-funktioner, håndtering af mødelokale, kalenderdeling og mail-kvitteringer.

Se forskellene på den almindelige og light-version af Outlook 365 web-app'en her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos