Efter boomet kom krakket: PC-markedet er banket flere år tilbage

Efter flere kvartaler med massiv pandemi-drevet efterspørgsel går pc-markedet markant tilbage.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Siden corona-pandemien tvang store dele af klodens befolkning hjem har pc-markedet oplevet en vild vækst med årlige vækstrater på over 50 procent.

Det synes både svigtende udbud og efterspørgsel at gøre kål på, viser seneste markedsopgørelse fra analysehuset Canalys.

Heraf fremgår det, at det i andet kvartal 2022 er blevet til 15 procent færre nye enheder på markedet i forhold til året før.

En straksopbremsning som ikke er set i over ni år. I forrige kvartalsopgørelse dykkede antallet af nye enheder på markeder blot med tre procent.

Målt på antal nye laptops er markedet faldet endnu mere markant. Her noteres en tilbagegang på hele 18,6 procent.

Kinesisk produktion driller

Bag den markante afmatning er produktionsvanskeligheder, grundet en stribe corona-relaterede lockdowns i Kina, hvor store dele af den globale pc-forsyningskæde holder til.

”Forstyrrelser i både fabrikker og fragtfaciliteter i Shanghai, Kunshan og Jiangsu volder alle de førende pc-producenter store ordre-forsinkelser,” noterer Canalys-analytiker Emma Xu.

Samtidig pointerer hun, at corona-restriktioner har og fortsat lægger låg på forretningsaktiviteterne i det meste af det kinesiske marked, hvilket har sat sig på efterspørgslen.

Førerposition udbygger forspring

Blandt pc-producenterne er der status quo når det gælder den indbyrdes rangering blandt de førende fem pc-producenter.

Lenovo fastholder sin førerposition som klodens største pc-producent, og udbygger endda sin markedsandel fra 24,2 til 25 procent alt imens at markedets nummer to, HP, ser sine andele svinde fra 22,5 til 19,2 procent – blot en anelse foran Dell med sine 18,9 procent.

De to øvrige pc-producenter i top fem er Acer og Asus med henholdsvis 7,3 og 6,7 procent markedsandele.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS