Efter boomet kom krakket: PC-markedet er banket flere år tilbage

Efter flere kvartaler med massiv pandemi-drevet efterspørgsel går pc-markedet markant tilbage.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Siden corona-pandemien tvang store dele af klodens befolkning hjem har pc-markedet oplevet en vild vækst med årlige vækstrater på over 50 procent.

Det synes både svigtende udbud og efterspørgsel at gøre kål på, viser seneste markedsopgørelse fra analysehuset Canalys.

Heraf fremgår det, at det i andet kvartal 2022 er blevet til 15 procent færre nye enheder på markedet i forhold til året før.

En straksopbremsning som ikke er set i over ni år. I forrige kvartalsopgørelse dykkede antallet af nye enheder på markeder blot med tre procent.

Målt på antal nye laptops er markedet faldet endnu mere markant. Her noteres en tilbagegang på hele 18,6 procent.

Kinesisk produktion driller

Bag den markante afmatning er produktionsvanskeligheder, grundet en stribe corona-relaterede lockdowns i Kina, hvor store dele af den globale pc-forsyningskæde holder til.

”Forstyrrelser i både fabrikker og fragtfaciliteter i Shanghai, Kunshan og Jiangsu volder alle de førende pc-producenter store ordre-forsinkelser,” noterer Canalys-analytiker Emma Xu.

Samtidig pointerer hun, at corona-restriktioner har og fortsat lægger låg på forretningsaktiviteterne i det meste af det kinesiske marked, hvilket har sat sig på efterspørgslen.

Førerposition udbygger forspring

Blandt pc-producenterne er der status quo når det gælder den indbyrdes rangering blandt de førende fem pc-producenter.

Lenovo fastholder sin førerposition som klodens største pc-producent, og udbygger endda sin markedsandel fra 24,2 til 25 procent alt imens at markedets nummer to, HP, ser sine andele svinde fra 22,5 til 19,2 procent – blot en anelse foran Dell med sine 18,9 procent.

De to øvrige pc-producenter i top fem er Acer og Asus med henholdsvis 7,3 og 6,7 procent markedsandele.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S