Efter boomet kom krakket: PC-markedet er banket flere år tilbage

Efter flere kvartaler med massiv pandemi-drevet efterspørgsel går pc-markedet markant tilbage.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Siden corona-pandemien tvang store dele af klodens befolkning hjem har pc-markedet oplevet en vild vækst med årlige vækstrater på over 50 procent.

Det synes både svigtende udbud og efterspørgsel at gøre kål på, viser seneste markedsopgørelse fra analysehuset Canalys.

Heraf fremgår det, at det i andet kvartal 2022 er blevet til 15 procent færre nye enheder på markedet i forhold til året før.

En straksopbremsning som ikke er set i over ni år. I forrige kvartalsopgørelse dykkede antallet af nye enheder på markeder blot med tre procent.

Målt på antal nye laptops er markedet faldet endnu mere markant. Her noteres en tilbagegang på hele 18,6 procent.

Kinesisk produktion driller

Bag den markante afmatning er produktionsvanskeligheder, grundet en stribe corona-relaterede lockdowns i Kina, hvor store dele af den globale pc-forsyningskæde holder til.

”Forstyrrelser i både fabrikker og fragtfaciliteter i Shanghai, Kunshan og Jiangsu volder alle de førende pc-producenter store ordre-forsinkelser,” noterer Canalys-analytiker Emma Xu.

Samtidig pointerer hun, at corona-restriktioner har og fortsat lægger låg på forretningsaktiviteterne i det meste af det kinesiske marked, hvilket har sat sig på efterspørgslen.

Førerposition udbygger forspring

Blandt pc-producenterne er der status quo når det gælder den indbyrdes rangering blandt de førende fem pc-producenter.

Lenovo fastholder sin førerposition som klodens største pc-producent, og udbygger endda sin markedsandel fra 24,2 til 25 procent alt imens at markedets nummer to, HP, ser sine andele svinde fra 22,5 til 19,2 procent – blot en anelse foran Dell med sine 18,9 procent.

De to øvrige pc-producenter i top fem er Acer og Asus med henholdsvis 7,3 og 6,7 procent markedsandele.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS