Musk: Selvkørende Teslaer er lige om hjørnet

Elon Musks sætter nyt mål for Teslaer selvkørende biler: Vil have bred udrulning inde udgangen af året

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Den amerikanske rigmand og tech-iværksætter Elon Musk har sat sig to klare opgaver for efteråret, med to banebrydende målsætninger for henholdsvis rumraket-industrien og den selvkørende bilindustri.

Det skriver nyhedsmediet Reuters efter et interview med rigmanden ved en energikonference i Stavanger, Norge.

”Der er to teknologier jeg ideelt set er fokuseret på: At få vores Starship i kredsløb, og efterfølgende på at få Tesla biler til at være selvkørende inden udgangen af året,” fortæller Tesla- og SpaceX-chef Elon Musk i interviewet.

”At have selvkørende egenskaber udrullet bredt i hvertfald i USA. Og potentielt også i Europa, men det afhænger af myndigheders godkendelse,” præciserer rigmanden.

Lige om hjørnet

Elon Musk har ved flere tidligere lejligheder varslet at særligt Tesla-bilernes selvkørende evner skulle være lige om hjørnet.

Allerede i 2017 varslede han, at Tesla-biler ville være i stand til at krydse det amerikanske kontinent uden input fra brugeren – en bedrift som ikke er opnået endnu.

I oktober 2019 lovede Tesla-chefen at selskabets selvkørende evner vil gøre det muligt at udleje ens Tesla-bil til et netværk af ’robottaxaer’ inden udgangen af 2020. Et løfte som siden er blevet gentaget i 2022, men nu er skudt frem til 2023 eller 2024.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics