Musk: Selvkørende Teslaer er lige om hjørnet

Elon Musks sætter nyt mål for Teslaer selvkørende biler: Vil have bred udrulning inde udgangen af året

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Den amerikanske rigmand og tech-iværksætter Elon Musk har sat sig to klare opgaver for efteråret, med to banebrydende målsætninger for henholdsvis rumraket-industrien og den selvkørende bilindustri.

Det skriver nyhedsmediet Reuters efter et interview med rigmanden ved en energikonference i Stavanger, Norge.

”Der er to teknologier jeg ideelt set er fokuseret på: At få vores Starship i kredsløb, og efterfølgende på at få Tesla biler til at være selvkørende inden udgangen af året,” fortæller Tesla- og SpaceX-chef Elon Musk i interviewet.

”At have selvkørende egenskaber udrullet bredt i hvertfald i USA. Og potentielt også i Europa, men det afhænger af myndigheders godkendelse,” præciserer rigmanden.

Lige om hjørnet

Elon Musk har ved flere tidligere lejligheder varslet at særligt Tesla-bilernes selvkørende evner skulle være lige om hjørnet.

Allerede i 2017 varslede han, at Tesla-biler ville være i stand til at krydse det amerikanske kontinent uden input fra brugeren – en bedrift som ikke er opnået endnu.

I oktober 2019 lovede Tesla-chefen at selskabets selvkørende evner vil gøre det muligt at udleje ens Tesla-bil til et netværk af ’robottaxaer’ inden udgangen af 2020. Et løfte som siden er blevet gentaget i 2022, men nu er skudt frem til 2023 eller 2024.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S