Artikel top billede

(Foto: Uffe Weng Gunløgsgade 33, 2. tv. 2300 København S. Danmark / Uffe Weng)

DR fyrer dusinvis af medarbejdere – i stedet hentes it-udviklere til streaming-satsninger

DR skal til at investere i flere it-medarbejdere, mens nyheds- og kulturredaktionerne slankes.

Knap 100 stillinger beskæres i Danmarks Radio for at adresser ’aktuelle udfordringer ved den digitale omstilling’.

Alt imens prikkerunden foretages hos DR’s nyhedsafdeling og DR’s Kultur, Børn og Unge afdeling, vil der derimod satses på flere digitale designere, kodere og it-udviklere, skriver mediet Journalisten.

Skiftet er et led i et strategisk skifte mod øget investering i DR’s streamingstilbud som DR Lyd og DR TV, hvilket samtidig betyder færre midler til indholds- og programproduktion, lyder det.

I alt vinker den mediehuset til 49 nyhedsmedarbejdere og mellem 40 og 45 Kultur, Unge og Børn medarbejdere.

DR’s streamingcenter bestod i efteråret 2021 af blot 25 medarbejdere, hvis ambition ifølge forhenværende CIO Mikkel Müller er at levere en streaming-tjeneste der kan måle sig med tech-giganten Netflix.

SIden maj 2022 er en ny CIO, Aino Olsen, trådt til i spidsen for DR’s digitale infrastruktur.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
People Tech 2023: Sådan gør du din gode arbejdsplads endnu bedre

Du får indsigt i de nyeste trends, hvor udviklingen går hen, masser af inspiration fra andres erfaringer samt god tid til netværk – og værdifuld indsigt i mulighederne for at effektivisere løn- og HR-processer, understøtter nye arbejdsformer og helt basalt skabe grundlaget for at skabe en bedre og mere attraktiv arbejdsplads.

13. december 2023 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling. Tema: Trusselsvurderinger – hvorfor er de så forskellige?

19. december 2023 | Læs mere


Secure Access Service Edge - SASE: Sådan styrker du tilgangen til netværkssikkerhed i skyen og skaber et robust cyberforsvar

Bliv klogere på nogle af de udfordringer, som en SASE-løsning effektivt kan håndtere. Du får inspiration til, hvordan du implementerer en cloudbaseret SASE-strategi i din organisation – og hvorfor du bør gøre det. Og så dykker vi ned i nogle af de trends og tendenser, som betyder, at mange virksomheder og organisationer udskrifter deres klassiske netværkssikkerhedstilgang med en SASE-strategi.

16. januar 2024 | Læs mere