Milliardsalg går op i røg: Nvidia og AMD beordres til at indstille salget af avancerede chips til Kina og Rusland

AMD's og Nvidias aktier styrtdykker ovenpå nyheden om et amerikansk AI-chip forbud.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Avancerede chips til kunstig intelligens-beregninger må fremover ikke sælges til Kina og Rusland.

Det betyder, at chip-producenter som Nvidia og AMD i fremtiden er afskåret fra at handle med højteknologisk chips, som de amerikanske myndigheder vurderer kan blive anvendt af eller solgt videre til det kinesiske eller russiske militær.

Det fremgår af et børsnotat fra chip-producent Nvidia, hvor selskabet oplyser, at det er blevet beordret til at indstille al handel af selskabets særlige A100 og H100 chips til Kina, samt systemer der rummer de berørte chips.

Det skriver CNN Business.

For Nvidia truer det amerikanske forbud handel for op imod 400 millioner dollars, hvilket udløste et markant kursdyk på 6,6 procent for selskabet.

Omsat til danske kroner svarer det chips for godt tre milliarder kroner.

AMD, hvis MI250 chip også er berørt af det amerikanske forbud, hvilket fik aktiekursen til at falde med 3,7 procent.

Selskabet forventer ikke, at dets mindre avancerede MI100 chip er berørt af forbuddet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect