Twitter klar med længe efterlyst funktion: ’Rediger’

Redigeringsfunktionen er tiltænkt tastefejl og manglende tags, lyder det.

Artikel top billede

Den korte og hurtige besked på først 140 og siden 280 tegn har været definerende for det sociale nyhedsmedie Twitter, hvor tanker hurtigt kunne ryge ud i net-æteren.

Men fra denne måned er Twitter i færd med at bringe en ’rediger’ mulighed til platformens betalende brugere.

Ifølge mediets selv er ’rediger’, eller på engelsk ’edit’, -funktionen tiltænkt stave- og slåfejl eller manglende tags, hvorfor den også er begrænset til en halv time efter udsendelse af ens tweet.

”Vi håber på, at med muligheden for at redigere et tweet, vil gøre Twitter mere tilgængelig og mindre stressende. Du bør kunne deltage i debatten på en måde, der giver mening for dig, og vi vil blive ved med at opfinde måder der fjerne besværet ved at ytre sig,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

For at kunne redigere sine tweets kræver det i øjeblikket et Twitter Blue-medlemskab, hvor funktionen i øjeblikket afprøves hos de betalende brugere.

Redigerings-funktionen skal ifølge selskabet afprøves over de kommende måneder.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job