Twitter klar med længe efterlyst funktion: ’Rediger’

Redigeringsfunktionen er tiltænkt tastefejl og manglende tags, lyder det.

Artikel top billede

Den korte og hurtige besked på først 140 og siden 280 tegn har været definerende for det sociale nyhedsmedie Twitter, hvor tanker hurtigt kunne ryge ud i net-æteren.

Men fra denne måned er Twitter i færd med at bringe en ’rediger’ mulighed til platformens betalende brugere.

Ifølge mediets selv er ’rediger’, eller på engelsk ’edit’, -funktionen tiltænkt stave- og slåfejl eller manglende tags, hvorfor den også er begrænset til en halv time efter udsendelse af ens tweet.

”Vi håber på, at med muligheden for at redigere et tweet, vil gøre Twitter mere tilgængelig og mindre stressende. Du bør kunne deltage i debatten på en måde, der giver mening for dig, og vi vil blive ved med at opfinde måder der fjerne besværet ved at ytre sig,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

For at kunne redigere sine tweets kræver det i øjeblikket et Twitter Blue-medlemskab, hvor funktionen i øjeblikket afprøves hos de betalende brugere.

Redigerings-funktionen skal ifølge selskabet afprøves over de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job