Twitter klar med længe efterlyst funktion: ’Rediger’

Redigeringsfunktionen er tiltænkt tastefejl og manglende tags, lyder det.

Artikel top billede

Den korte og hurtige besked på først 140 og siden 280 tegn har været definerende for det sociale nyhedsmedie Twitter, hvor tanker hurtigt kunne ryge ud i net-æteren.

Men fra denne måned er Twitter i færd med at bringe en ’rediger’ mulighed til platformens betalende brugere.

Ifølge mediets selv er ’rediger’, eller på engelsk ’edit’, -funktionen tiltænkt stave- og slåfejl eller manglende tags, hvorfor den også er begrænset til en halv time efter udsendelse af ens tweet.

”Vi håber på, at med muligheden for at redigere et tweet, vil gøre Twitter mere tilgængelig og mindre stressende. Du bør kunne deltage i debatten på en måde, der giver mening for dig, og vi vil blive ved med at opfinde måder der fjerne besværet ved at ytre sig,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

For at kunne redigere sine tweets kræver det i øjeblikket et Twitter Blue-medlemskab, hvor funktionen i øjeblikket afprøves hos de betalende brugere.

Redigerings-funktionen skal ifølge selskabet afprøves over de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job